На Блискиот Исток војувале 155 „борци“ од Македонија

Според последниот извештај на Европската комисија, се проценува дека околу 155 лица од Македонија заминале да војуваат во Сирија и Ирак од 2012 година,...

Почина сенаторот Џон Мекејн

Американскиот сенатор и претседателски кандидат, почина во 81 година. Во јули минатата година му беше дијагностициран агресивен тумор на мозокот и беше подложен на медицински...

Милијарди евра се фрлаат на Балканот, но без резултат

Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ , под наслов „Западен Балкан добива милијарди од ЕУ“, нагласува дека новата стратегија за Балканот дава јасен временски план...

Албански студенти во Благоевград слават дека се признати како малцински Бугари (ВИДЕО)

„За нас е голема радост дека Албанија го призна бугарското малцинство, а сите ние тука сме ученици Албанци во Бугарија и Благоевград“. Студентите денес вееја...

Нова демократија: Додека скопјаните ставаат македонско во Уставот, Каменос шета со хеликоптер

Грчката опозициска Неа демократија, жестоко го нападна министерот за одбрана и лидер на Независни Грци, Панос Каменос,  дека се шетал со хеликоптер додека „Скопје...

Исчистете го вашиот електронски отпад без да излезете од дома и заработете

“ИСЧИСТЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДОМОВИ ОД СТАРИ И НЕИСПРАВНИ АПАРАТИ!”, е мотото на акцијата со која граѓаните на главниот град можат да ги решат проблемите...

Му бранат на Хашим Тачи да се врати во Косово

Пратеничка од редовите на опозициска „Самоопределување“ бара да му се забрани на косовскиот премиер Хашим Тачи да се врати во Косово. Причина, неговото залагање за...

Уапсени двајца шверцери и осум мигранти

Завчера по полноќ полицијата уапсила двајца нелегални превозници кои сакале да транспортираат осум мигранти од Иран, Ирак, Пакистан и Турција. Станува збор за македонските државјани...

„До атентатот и по него“ на Андов се враќа во продажба

Апелација ја укина забраната за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и по него“ со шпто се поништува одлуката на понискиот...

Конфликт за НАТО, Трамп отворено се судри со Макрон

Претседателот на САД Доналд Трамп вечерва го обвини францускиот колега Емануел Макрон дека го навредил со неговата најнова изјава дека Европа треба да гради...

Последни вести

„Делии“ лути на Антиќ што договорил соработка на КФМ со Косово

Првиот човек на македонската кошарка Перо Антиќ го навлече гневот на навивачите на Црвена звезда, за која играше во два наврата, поради...

Јанев: Франција ќе ја блокира Македонија за ЕУ наместо Грција, како за НАТО во...

Македонскиот експерт по меѓународно право Игор Јанев предвидува дека Франција ќе спречи почеток на преговори на Македонија со Европска унија наместо тоа...

Франција ѝ враќа на Македонија што на погребот на Ширак го пратила Адеми?!

Холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, на Твитер пренесува објаснување на свој пријател дипломат од Франција зошто официјален Париз има...

Уапсен убиецот на фудбалерот Мартин Јанушев

Филип Секуловски Кобра , осомничен декапред речиси две години го Мартин Јанушев, во скопската населба Аеродром, вечерва е уапсен.