Коста Петров: Дијаспората гласаше, за 2-3 години може да победиме

Членот на тимот на Тамара Тодевска Коста Давид Петров тврди дека сепак дијаспората гласала за македонската песна на Евровизија. Петров вели дека на Евровизија не...

ВМРО-ДПМНЕ бара рачно пребројување на гласачките ливчиња!

Сомневајќи се во резултатите од изборите, ВМРО-ДПМНЕ бара рачно пребројување на гласовите. „Оние кои криминално владееја, тоа го продолжија...

Уште 6 заразени, сега се 76 лица со коронавирус

Попладнево се дијагностицирани 6 лица позитивни на кopoнавирус, соопшти министерството за здравство. Со ова бројот на „позитивни“ на...

Се бара продолжување на притворот за браќата Усеини

Против Нефи Усеини, советник на ДУИ во советот на Охрид, и за неговиот брат, Обвинителството поднесе обвинение за сторено насилство....

Македонија на неславното трето место според индексот на модерно ропство

Според најновиот глобален индекс на модерно ропство за 2018 година, кој го изработува австралиската организација „Вок фри фаундејшн“, Македонија се најде на неславното трето...

Македонија меѓу десетте земји во кои Турција најмногу донирала лани

Турција во последните седум години донирала 21 милијарда долари во 170 држави во светот, а Македонија е меѓу десетте во кои оваа земја лани...

Ако стане врховен командант ќе ја модернизира Армијата, вели Пендаровски (ВИДЕО)

„Во мојот мандат како претседател, приоритет ќе биде токму Армијата и положбата на војниците“, истакна Стево Пендаровски на денешната средба со...

Камчев нуди три милиони евра за да му се врати пасошот

Бизнисменот Орце Камчев, понуди 3 милиони 188 илјади евра вреден имот како гаранција дека нема да бега доколку му биде вратен...

Нема одлука за нови НАТО бродови во Црно Море

Околу информацијата дека САД планираат да испратат воени бродови во Црно Море поради инцидентот во теснецот Керч, шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиер, Екатерина...

Премиерот на Фејсбук: Расте просечната плата!

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил се пофали со најновите статистички податоци за порастот на просечната плата во јуни.

Последни вести

Ковачки: Македонија крвари и ако не го запреме крварењето од повеќе рани – ќе...

Полковникот на Армијата на Република Македонија, Драган Ковачки, со драматично предупредување при објаснувањето зошто заплива во политичките води и од неодамна е...

Стиховите на Петре М. Андреевски избришани од наставната програма

Во скратената наставна програма за четврта година по Македонски јазик и литература замислете изоставени се Анте Поповски, Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Петре М. Андреевски... Ова...

Македонци можат да учествуваат на настан на НАСА

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од...

Дукоска: Единствена платформа што функционира во Македонија е Тиранската

Глобалната координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, ја коментира неуспешната проба на Националната платформа за онлајн настава.