Анализа на Александрос Маљас: Решението е сложено име со географска одредница за секаде

По зголемените очекувања на македонската јавност за можно решение на спорот за името и брз влез во НАТО и започнување преговори со ЕУ се...

Интервју на Никола Димитров за Скај ТВ: Сакам да ја видам Грција како најблизок...

- Првиот состанок што го имав кога бев избран за амбасадор во Хаг беше со грчкиот колега таму и сега ја продолжувам таа традиција....

Обвинување: Анѓушев добил вицепремиерско место и дозвола за струја во ист ден

Според левичарскиот активист и колумнист на порталот окно.мк  Томислав Захов на првиот ден од новата влада се случил реален судир на интереси во кој...

Британски весник тврди: ЕУ може да ја замени Велика Британија со Македонија

  Британскиот весник Експрес (express.co.uk) тврди дека Европската Унија работи на планот по заминувањето на Велика Британија од ЕУ 28 земја членка на унијата да...

Се враќа ли Верушевски за шеф на тајната служба?

Премиерот Заев не исклучува дека на чело на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) повторно може да дојде Зоран Верушевски кој на чело на...

Бил Козби – најголемиот силувач на 21 век

Некогаш многу популраниот актер од Козби шоуто и еден од најпочитуваните афроамериканци во 20. век, Бил Козби силувал меѓу 40 и 60 жени, девојки...

Варшава Институт: Македонија ставена на оган

„Во последниве години Русија значително ја зголеми својата активност на западниот Балкан. Москва се обидува да ги намали аспирациите на некои од екс југословенските...

Крупни сте, не грижете се, вие сте мнозинство на планетата

Секој трет жител на планетата земја има проблеми со тежината вели научната студија на списанието New England Journal of Medicine. Таа е релевантна затоа...

Лоби фирма која работела и за Македонија има проблем во Вашингтон

Компанијата „ Меркури јавни работи“ од Вашингтон се соочува со проблеми пред американските власти поради тоа што несоодветно ја пријавила соработката со 5 држави...

ЕУ со истрага против двајца активисти за сексуална злоупотреба на бегалци

Американските медиуми објавуваат дека Европската Унија и Грција водат истрага за двајца членови на невладина организација која е спонзорирана од мрежата на Сорос, кои...

Последни вести

Полициски час во четири града во Косово по најцрниот ден со Ковид-19

Косовската Влада реши од денеска да воведе ограничување на движењето на граѓаните од 21 часот до 5 ч. во Приштина, Призрен, Урошевац...

Македонија доби „своја“ пратеничка во Хрватска – Маријана Петир

Пријателката на Македонија, Маријана Петир, ќе ги застапува македонските интереси и во хрватскиот Сабор, каде што влезе како независна кандидатка поддржана од...

„Гранде Пандев“ со „гранде гол“ против Удинезе (ВИДЕО)

Горан Пандев придонесе со еден, ама вреден гол, за ремито 2:2 на Џенова на гости кај Удинезе во 30. коло од италијанската...

Убедлива победа: ХДЗ освои 62 мандати на парламентарните избори во Хрватска

Според излезните анкети на хрватските парламентарни избори, ХДЗ освоила 62 мандат, а коалицијата „Рестарт“ на СДП – 43 мандати, јави...