Само 3,7 отсто Македонци сметаат дека Русија е фактор во Македонија

Соединети Американски Држави и Европска унија имаат најголемо влијание во Македонија, а Русија далеку заостанува, сметаат анкетираните македонски граѓани во истражувањето на фондацијата „Конрад...

Триесетмина обвинети за настаните од 27 април (ВИДЕО)

Обвинение против 30 лица за упад во Собранието на 27 април минатата година поднесе денеска Основното јавно обвинителството. 28 лица ќе одговараат за тероризам, а...

Иванов: Протерувањето руски дипломат е избрзано

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска преку соопштение од неговиот Кабинет реагираше на одлуката на Министерството за надворешни работи за протерување руски дипломат...

Рускиот дипломат 10 години работел во Амбасадата, задолжен за култура!

Александар Алексеев, првиот советник за култура, образование, наука и спорт во Руската амбасада во Македонија, бил диломатот кој Македонија одлучи да го протера поради...

Софија го повика амбасадорот од Москва на консултации

Бугарскиот премиер Бојко Борисов телефонски разговорал со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Бугарија во Руската Федерација, Бојко Коцев, во врска со случајот Скрипал и...

Балканот загрижен за ситуацијата на Косово по апсењето на Марко Ѓуриќ (ВИДЕО)

  Ден по апсењето на директорот на канцеларијата на КиМ, Марко Ѓуриќ, во Косовска Митровица, регионалните медиуми внимателно ги следат случувањата. Хрватски „Јутарњи лист“ пишува дека...

Русија: Можност, ризик или опасност – Пишува Горан Момироски

Протерувањето на член на рускиот дипломатски кор од земјава кој на денот кога е набркан отворал изложба во Охрид е првиот судир на македонската...

Нов Зеланд не може да најде руски шпиони – за да ги протера!?

Премиерката на Нов Зеланд, Џесинда Ардерн и министерот за надворешни работи, Винстон Петерс, велат дека ќе ги протераат руските шпиони од земјата, доколку има...

Лондон му порача на Белград да ја обвини Русија!?

Обединетото Кралство преку дипломатски канали испратило порака до српската влада дека Белград треба да го осуди труењето на Сергеј Скрипал. Овие очекувања, како пишува „Новости“,...

Димитров: Рускиот дипломат се обидел да дојде до сензитивни информации!

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, претпладнево ги објасни причините за протерувањето на рускиот дипломат од амбасадата на Руската федерација во Скопје. Запрашан „за какво...

Последни вести

Стравот предизвика набавка на лекови од Косово и панична потрага по лекот Фавира

Зголемените бројки на заразени и починати од Ковид-19 предизвува страв и паника кај граѓаните а голем дел од тие што не веруваат во мерките...

Шилегов ќе сели скулптури од „Скопје 2014“ на ливада во Ѓорче

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, денеска на прес-конференција меѓудругото рече дека последната идеја е скулптурите и спомениците кои во рамки на...

Бучковски: Веќе е направена отстапка – Се бара ли фуснота за македонски јазик?

Екс премиерот и новоименуваниот преговарач со Бугарија Владо Бучковски изнесе неколку контроверзни информации во интервјуто за емисија на 24 Вести. Во еден дел од разговорот...

Османи: Во Софија немаме амбасадор, Бучковски ја пополнува празнина

„Не назначуваме техничко лице туку поранешен премиер кој во минатиот период има остварено значаен придонес во подобрувањето на односите меѓу двете земји...