Кој и кога ќе седне на местото на Талат Џафери

Во вторник ќе биде свикан на конституитивна седница 10-от арламентарен состав, но прашање е дали на 4 август ќе биде избран и...

Вартоломеј и Јеронимос разговарале за МПЦ!?

Вселенскиот патријарх Вартоломеј разговарал со поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос прашањето за статусот на МПЦ - Охридска архиепископија за време на посетата...

Кој го прекршил законот со Катица Јанева во истражниот затвор во Шутка? (ВИДЕО)

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство на професорот Гордан Калајџиев му кажале дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО...

За кревање македонско знаме добил кривична пријава (ФОТО)

Еден од учесниците во кревањето на знамето на празниот јарбол во Битола што се случи пред неколку недели, Тони Митревски, добил покана за суд...

Хан: Македонија и Албанија се на добар пат кон ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан од Тирана испрати позитивни сигнали кон Македонија и Албанија во однос на нивните аспирации за членство во Европска унија. „Во...

„Герешајмер“ ќе гради фабрика за медицинска пластика

Изградба на фабрика за медицинска пластика во Скопје ќе започне во првата половина од годинава, а произведството треба да стратува во средината на наредната...

Газдата на идната 9-катница кај „Мајчин Дом“ ќе тужи…

Фатмир Етеми, инвеститор на изградбата на 9-катница кај Мајчин дом, вели дека има  правосилна дозвола, согласно законските процедури, и најавува тужба против Општина Аеродорм. „Доколку...

И Заев честита Ден на „Армијата на РСМ“, па доби канонада од реакции

Премиерот Зоран Заев се придружи на честитките за Денот на „Армија на Република Северна Македонија“, по што Твитер стана претесен за сите...

Заев за добрососедството пред бугарски политичари во Струмица

Македонскиот премиер Зоран Заев в петок во Струмица ќе учествува на тркалезна маса за Балканот во организација на бугарскиот Институт за политика. Пред претставници на...

Топалов за Македонците: Не знам дали ни се браќа, тие ни се веќе братучеди!

Наспроти таквите изјави во Бугарија, тамошниот историчар Кирил Топалов, дел од заедничката комисија за историски и образовни прашања, не е сигурен дека...

Последни вести

Карикатуристот Седо Перо со честитка за Солун, 1893 (ВИДЕО)

Карикатуристот познат под уметничкото име Седо Перо во пресрет на денешниот празник Денот на револуционерната борба 23 октомври подготви анимиран филм на кој...

Николов: Пркосот ни ја зачува културата во Егејска, кренете се во Република Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави паралела меѓу Македонците од селото на неговите предци кои се кренале против...

Стојкова-Серафимовска: Македонизмот во Македонија никогаш не бил посилен (ВИДЕО)

Според етномузикологот и експерт на УНЕСКО за нематеријално културно наследство Велика Стојкова-Серафимовска, посегнувањата по сè македонско и негирањето на Македонците предизвика контраефект...

Поранешен министер за надворешни работи позитивен на Ковид19

Добив позитивен разултат на тест за ковид, напиша на фејсбук поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. „Добар сум и немам симптоми. Не...