Теменугов: Седете мадро и умирајте на рати

Уредникот на економската редакција во телевизијата Алсат - М Горан Теменугов предвидува повисоки цени на парното поради новите решенија во Законот за енергетика. Според...

Снег во Сахара, во САД постудено отколку на Марс, Сиднеј гори на 47 степени

Снег падна неделаva во регионот на алжирскиот град Аин Сефра, кој се наоѓа во пустината Сахара, објавија локалните весници. Снежните врнежи почнаа во раните утрински...

САД не му издаваат виза на балкански премиер

Американските федерални власти одбиле да му издадат влезна виза на премиерот на најмладата балканска држава. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја откажал посетата на САД затоа...

Високо на листата на најзагадени градови

Да се надеваме дека мерките на властите ќе бидат малку поделотворни од оние пред новогодишните и дека Скопје ќе „падне“ значително на списокот на...

Македонија ќе биде БЈРМ за Бугарија додека претседава со ЕУ!

И покрај тоа што прва ја призна Република Македонија, и тоа под уставното име, уште во 1992 година, наспроти и потпишаниот Договор за пријателство,...

Теодоракис: Зборот Македонија во името поопасно од банкротот на Грција

„Туркањето во банкрот и раскинување на нашето општествено ткиво беше огромен проблем. Но, да дојдеме до точка каде што е загрозен интегритетот на нашата...

„УСА тудеј“: Скопје меѓу 11 града што треба да се посетат годинава

Скопје е меѓу 11 града што реномираниот американски весник „УСА тудеј“ ги препорачува за (туристичко) истражување во 2018 година, и тоа како петта наведена...

„Македонскиот“ диригент Ле Фи Фи утре со настап во родниот Виетнам

Диригентот Ле Фи Фи се врати од Македонија во родниот Виетнам за утрешниот концерт на класична музика насловен „Чајковски и Шостакович“ во главниот град...

Коѕијас: Грчката позиција во преговорите за името е смела и сериозна

Грчкиот весник „Катимерини“ дознава дека министерот за надворешни работи Никос Коѕијас на вчерашниот состанок на владиниот кабинет рекол дека позицијата на Грција во преговорите...

ЕКСКЛУЗИВНО: Албански портал тврди дека има детали од Договор за името!

Албанскиот портал InfoShqip вели дека дошол до информации добиени од сигурен извор во Грција, а со детали за договорот меѓу Македонија и Грција за прашањето...

Последни вести

Карикатуристот Седо Перо со честитка за Солун, 1893 (ВИДЕО)

Карикатуристот познат под уметничкото име Седо Перо во пресрет на денешниот празник Денот на револуционерната борба 23 октомври подготви анимиран филм на кој...

Николов: Пркосот ни ја зачува културата во Егејска, кренете се во Република Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави паралела меѓу Македонците од селото на неговите предци кои се кренале против...

Стојкова-Серафимовска: Македонизмот во Македонија никогаш не бил посилен (ВИДЕО)

Според етномузикологот и експерт на УНЕСКО за нематеријално културно наследство Велика Стојкова-Серафимовска, посегнувањата по сè македонско и негирањето на Македонците предизвика контраефект...

Поранешен министер за надворешни работи позитивен на Ковид19

Добив позитивен разултат на тест за ковид, напиша на фејсбук поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. „Добар сум и немам симптоми. Не...