Стоиљковиќ го прашува Заев на чија страна е!

По изјавата на косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај дека во Хрватска, Македонија и Црна Гора разговарал за основање на пакт против Србија, претседателот на Демократската...

Јапонскиот премиер поднесува оставка

Јапонскиот премиер Шинзо Абе најави оставка по неколкудневните шпекулации за неговата здравствена состојба. Јавниот сервис претходно објави...

Тимотеј: МПЦ-ОА не се откажува од името „македонска“!?

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА,  Владиката Тимотеј, вели дека се класични шпекулации пишувањата на дел од печатот, дека Македонската православна црква била решена да...

Трамп: Немаме докази за труењето на Навални

Американскиот претседател изјави дека САД многу сериозно ја следи ситуацијата околу труењето на рускиот опозиционер Алексеј Навални, но вели дека неговата...

Сите ривали на „Медена земја“ за престижниот Оскар

Во категоријата за најдобар документарец конкуренција на „Медена земја“ за „Оскар“ се два филма за војната во Сирија, еден документарец за...

Од ТВ ѕвезда до притвореник: Сопственикот на 1ТВ ќе мине 30 дена во ќелија...

Сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски познат како Боки 13 вечерва по распитот пред судија на претходна постапка доби ефективен притвор. Основниот кривичен суд во Скопје...

Нема веќе слободен влез за граѓани од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да...

Андонис Лиакос: Ако Преспанскиот договор пропадне ќе следи огромен притисок врз Грција

Грчкиот професор по историја на Универзитетите во Атина и Принстон и еден од највлијателните современи грчки интелектуалци, Андонис Лиакос најавува жесток притисок од страна...

Кржаловски: Меѓународен договор со Грција максимум за годинава

Александар Кржаловски од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) е песимист во однос на приемот на Македонија во НАТО на самитот во Брисел во...

Заев, сепак, консумира алкохол (ФОТО)

Според фотографијата која ја објавува самиот Зоран Заев сепак не ја кажувал вистината кога изјави дека не пие алкохол. Од фотографијата објавена од престојот на...

Последни вести

Ковачки: Македонија крвари и ако не го запреме крварењето од повеќе рани – ќе...

Полковникот на Армијата на Република Македонија, Драган Ковачки, со драматично предупредување при објаснувањето зошто заплива во политичките води и од неодамна е...

Стиховите на Петре М. Андреевски избришани од наставната програма

Во скратената наставна програма за четврта година по Македонски јазик и литература замислете изоставени се Анте Поповски, Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Петре М. Андреевски... Ова...

Македонци можат да учествуваат на настан на НАСА

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од...

Дукоска: Единствена платформа што функционира во Македонија е Тиранската

Глобалната координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, ја коментира неуспешната проба на Националната платформа за онлајн настава.