Павле на Фејсбук се збогуваше од Никола

Откако Собраниската Комисија за мандатно имунитетни прашања со пет гласови „за“, ниту еден против и ниту еден воздржан утврди предлог за одземање...

Русија нема да купува јаболка, туку – садници

Русија е најголемиот увозник на јаболка во светот, бидејќи локалните сорти полесно да се расипуваат од оние кои растат во Европа или Кина,а  и...

Мило Ѓукановиќ пак се враќа на чело на Црна Гора

Црногорската Демократска партија на социјалистите (ДПС) го номинираше лидерот, Мило Ѓукановиќ, за свој кандидат на претседателските избори следниот месец. Ѓукановиќ, поранешен премиер кој му се...

И Турција „доби“ коронавирус

Потврден е првиот случај на коронавирус во Турција кај едно лице кое се вратило во земјата од една европска држава, изјави министерот...

Зошто го „славиме“ Петок 13-ти

И официјалната психологија признава дека постои неоснован страв од овој датум наречен паераскевидекатриафобиа. Не е празник, но секоја година коинциденцијата на „баксузниот“  13 ден во...

Медицински сестри сакаат да ја напуштат земјата!

По најавениот отказ на три медицински сестри од Инфективна клиника, Здружението на медицински сестри предупредува дека ова нема да биде единствен случај...

Брод на „Лекари без граници“ осомничен дека фрлал опасен отпад

Италија нареди задржување на хуманитарниот брод „Аквариус“кој го користел хуманитарната организација „Лекари без граници“ за превоз на мигранти од Африка во Европа. Причината е...

Зошто Пендаровски и Заев молчат и за името на одредот што ги нападнал бугарските...

Покрај молкот на македонскиот државен врв за припадноста на противниците на македонските херои кои на денешен ден ги нападнале окупаторски војници на фашистичка Бугарија...

Народна банка не верува во прогнозите на Анѓушев

Гувернерката на Народна банка не го дели ентузијазмот на Владата за високиот прилив на директни странски инвестиции годинава. Во пролетната проекција за економијата пресметала...

Исчезнува ли Мавровско Езеро!? (ФОТО)

Локалните жители и туристите алармираат дека Мавровското Езеро полека исчезнува од мапата на вештачки езера. Езерото е повлечено, а...

Последни вести

Карикатуристот Седо Перо со честитка за Солун, 1893 (ВИДЕО)

Карикатуристот познат под уметничкото име Седо Перо во пресрет на денешниот празник Денот на револуционерната борба 23 октомври подготви анимиран филм на кој...

Николов: Пркосот ни ја зачува културата во Егејска, кренете се во Република Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави паралела меѓу Македонците од селото на неговите предци кои се кренале против...

Стојкова-Серафимовска: Македонизмот во Македонија никогаш не бил посилен (ВИДЕО)

Според етномузикологот и експерт на УНЕСКО за нематеријално културно наследство Велика Стојкова-Серафимовска, посегнувањата по сè македонско и негирањето на Македонците предизвика контраефект...

Поранешен министер за надворешни работи позитивен на Ковид19

Добив позитивен разултат на тест за ковид, напиша на фејсбук поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. „Добар сум и немам симптоми. Не...