Македонија видена со катарски очи (видео)

Катарската авиокомпанија „Катар Ервејз“ по видеото за своите глобални операции кое што го видоа над 60 милионни луѓе досега, објавува и ново посебно видео...

Мапа на Европа според ДНА – Каде е Македонија?

Мапата на Европа е сосема поинаква ако се базира на доминантната Y-DNA haplogroup. Ако се исклучат етничките и политичките претпоставки европските граници би изгледале...

Три грчки сценарија за името и за Македонија

Грчкиот новинар и експерт за кризен менаџмент Јанис Пилиурас кој не е меѓу водечките новинари кај јужниот сосед дава интересна анализа за тоа кои...

Американските ловци на лажни вести открија Велешанка што помагала на Трамп

Групата „Alt US Cyber Command“ бара од сопственикот на Фејсбук Марк Цукреберг да преземе мерки против велешанка која што учествувала во ширењето на лажните...

Кара со предупредување: Македонија толерира анти-турска терористичка организација на своја територија

Амбасадорката на Република Турција, Тулин Еркал Кара во својот говор по повод 15. јули, денот кога лани се случи неуспешниот воен удар испратила невообичаено...

Ципрас и Вучиќ ја договарале „Вардарска долина“ без Заев

За време на на трилатералната средба во Солун на која што во четвртокот се сретнаа премиерите на Бугарија и Грција , Борисов и Ципрас...

Драматичен раст на евроскептицизмот во Македонија

Само околу 58 % од македонските граѓани сметаат дека влезот во ЕУ ќе донесе корист за земјата и без дилема сакаат земјата да стане...

8 начини да се подготвите за враќање на „Game of thrones“ (видео)

Серијата на ХБО „Game of Thrones“ утре се враќа со уште една возбудлива сезона која што за жал ќе биде пократка од предходните, иако...

Македонка ги предводи промените во угледниот британски „Гардиан“

Македонката Ана Јакимовска ќе ги предводи дигиталните промени во лондонски Guardian. Нашата експертка за овој вид современи трендови во маркетингот е поставена на позицијата...

Шефовите на МВР јаделе месо од бизон или обично говедско?

Информациите и документите кои дојдоа од брифинг на новата влада во врска со менито на екс шефовите на МВР според кои во скапите ресторани...

Последни вести

Извршител од Тетово во еден ден наплатил 50 милиони денари од Агенцијата за млади...

Агенцијата за млади и спорт за еден ден му исплатила 50 милиони денари на сметката на извршителот Дашмир Саити од Тетово....

Статус на денот

Од објавите на познатиот охридски мрчатор Иљче Затаракоски

Без импровизации: Алтернатива бара одложување на стартот на школската година

Партијата Алтернатива оценува дека училиштата и наставниот процес ги чека нов неуспех и го повика министерот за образование и наука да...

За неносење маска, 890 казнети

„Во текот на изминатото деноноќие на територијата на земјава по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани...