Кој врши притисок врз претседателот Иванов?

Иако со месеци во јавноста има шпекулации дека претседателот Иванов е под силен притисок да се согласи со Преспанскиот договор и предходно со Законот...

Оздравени 126 лица од коронавирус, починале двајца

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти во: Скопје – 22, Штип -1,...

Една слика – не требаат зборови

Албанскиот премиер Еди Рама познат по својот „стил“ на официјални средби да се појавува во костум и патики, денеска изнанади со новата комбинација:

Јакимовски: Со тенкови да одат на мене, на 30 септември ќе си правиме ајвар

„Не со кривични пријави, со тенкови да одат на мене, на 30 септември не излегуваме на гласање, ќе си правиме ајвар, а нивното отрезнување...

Заев и македонската делегација од Софија доаѓаат со бугарски џипови?!

Бугарскиот премиер Бојко Борисов испратил џипови за македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев која вечерва патува од Софија за Скопје дознава...

Од вечерва нова трка по пратеници за ЗЈО: Во игра милиони и бенефиции за...

Повеќе извори од различни партии и групи брифираат дека од доцна попладнево се одвиваат преговори и се врши сериозен притисок врз повеќе пратеници да...

Почнува големото финале: Над 3500 финалисти на “Типстер купот” на Sport Life

Од денес стартува финалето за главната премија – стан на Водно! Од денес 10-ти август, стартува финалната фаза на Типстер купот 2019/2020 на Sport Life,...

Спираки: Дали Германија ѝ дала понуда на Атина во замена за решение за името

Владата има обврска да им ја каже вистината за преговорите со Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) околу прашањето за името, изјави вчера портпаролката на...

Граѓанска акција организира протест на Нова година пред затворот во Шутка

Граѓанската акција за поддршка на притворените и осомничените за тероризам на 27 април вечерва пред истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари организира мирен протест...

Македонија ја чека жешка политичко – судска недела

По празникот Рамазан Бајрам и посетата на еврокомесарот за проширување Јоханес хан кој инсистира на брзи реформски чекори на патот кон ЕУ Македонија ја...

Последни вести

Вечерва протести во пет македонски градови

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓаните вечерва од 19:00 часот на протест пред Влада на Република Македонија. Протести дополнително ќе се одржат и во Битола,...

Форин полиси: Молкот на САД на бугарските закани кон Македонија е непростлив

Фокусот на Администрацијата на Трамп на решавање економски прашања на Балканот и замижувањето кон политичките, придонесе за влошување...

Корона: пропаѓаат 200 европски аеродроми – 280.000 работни места под знак прашање

Европската асоцијација на аеродроми (ACI) најави дека 193 аеродроми ќе бидат изложени на ризик од неликвидност во наредните...

За напад со нож врз израелски војник, 3 години затвор за 13-годишен Палестинец

Израелскиот суд во Ерусалим осуди 13-годишно палестинско момче на три години затвор. Според информациите на палестинскиот информативен центар Вади...