Македонија тема на грчкиот „Национален совет за надворешна политика“

За време состанокот на грчките парламентарни партии кој се одржал вчера во Атина а на кој владата информирала за преговорите за Кипар во Кран...

Во Софија страв дека Заев нема да може да донесе одлука за договорот

Во Македонија има  националистичка хистерија која што е организирана од ВМРО - ДМНЕ која иако е блиску поврзана со бугарската историја е најголем носител...

По седум македонски државјани протерани лани и годинава од САД

Лани САД протерале  7 македонски државјани кои што биле фатени дека илегално престојуваат во земјата а исто толку Македонци се испратени присилно дома и...

Пресврт во преговорите за името – Нимиц се враќа на Балканот

Дваесети и четири часа по телефонските разговори Пенс - Ципрас и Пенс - Заев и десетина дена откако специјалниот претставник на генералниот секретар на...

Војниците во стари цокули и на конзерви, врвот на одбраната на висока нога

Во последните 24 месеци министерот за одбрана Зоран Јолевски, неговите заменици Арбен Лабеништа, Илми Селами и Беким Максути, како и државниот секретар Елизабета Чуповска...

Јасминка Аневска сеуште размислува дали да биде првата жена портпарол на владата

Новинарката на Телма Јасминка Аневска сеуште размислува дали да биде портпарол на новата влада. Таа во објава на социјалната мрежа Фејсбук попладнево објавила дека има...

Објавување на договорот со Бугарија сега, ќе го спречи потпишувањето на Илинден

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров вели дека во консултациите преку кои е дојдено до база за потпишување на договорот за добрососедство се користело...

Рот: Спорот за името е лудило кое во ЕУ никој не го разбира

Спорот со името со Грција е лудило кое освен двете земји кои го имаат никој друг не го разбира а македонските власти барем до...

Приштина не чула за заканите на косовски граѓани кон Заев, Ахмети и Груби

Косовското министерство за внатрешни работи нема сознанија за заканите што преку медиумите ги упатиле роднините и пријателите на заробените и убиените косовски државјани во...

Што доби Ципрас од американскиот потпретседател што не доби Заев?

Вчера американскиот потпретседател Мајк Пенс еден по друг на телефон ги повикал грчкиот премиер Алексис Ципрас и македонскиот претседател на владата Зоран Заев. Во врска...

Последни вести

Грција вознемирена: Спорот Бугарија-Македонија му штети на НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една ...

Екс дипломат на Македонија ја обвини Холандија за расизам кон Албанија

Поранешен амбасадор на Македонија ја обвинува Холандија за расизам кон Албанија која што ја блокира западната сосетка на патот кон ЕУ. Според политичкиот аналитичар Арсим...

СДСМ и ДУИ одбија расправа за Бугарија и ЕУ во Собранието (ВИДЕО)

Комисијата за надворешна политика денеска имаше предлог точка за национален консензус за македонско-бугарските односи во контекст на ЕУ интеграциите. Точката не помина со 4 гласа...

Ѓоргиев: Присуството на бугарската војска овде било окупација

Претседателот на македонско - бугарската комисија за историски и образовни прашања Драги Ѓорѓиев во интервју за...