Новиот македонски репрезентативец Мусовски стрелец во „битката за Лос Анџелес“ (ВИДЕО)

Даниел Мусовски, кој неодамна ја прифати поканата од селекторот Игор Ангеловски да заигра за фудбалската репрезентација на Македонија, одушеви уште еднаш сезонава,...

Филипче: Состојбата со вирусот е критична, итно да се донесат сите мерки и законски...

По објавувањето на алармантните податоци за состојбата со Ковид-19 во последното деноноќие во Македонија, министерот за здравство Венко Филипче со повик за...

Нов црн рекорд: 22 починати од Ковид-19 во последното деноноќие во Македонија!

Епидемијата на коронавирус добива драматични размери во Македонија, откако во последното деноноќие се регистрирани дури 22 починати, што е нов црн рекорд.

Нова лудост од Софија: Скопје да признае дека Македонци убивале Македонци во Ваташа,...

Блискиот соработник на премиерот Борисов и бугарскиот европратеник Андреј Ковачев со нова луда идеја со која Бугарија сака да се спаси од злоделата што...

Заев откри како планира да го реши проблемот со Бугарија

Иако уставот е јасен по овие прашања премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање најави дека Владата е подготвена да даде усна или...

Опозицијата бара да се испита работата на Комисијата за заразни болести

Албанската опозиција му предложи на Собранието да формира Анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести бидејќи таа комисија не ги...

Триста луѓе на погребот на Амди Бајрам

На муслиманските гробишта во Скопје попладнево беше погребан лидерот на Сојузот на Ромите во Македонија, Амди Бајрам. Oколу 300...

Заев: Имаме обезбеден и признат македонски национален идентитет од целиот свет

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на 25. Конгрес на партијата уште еднаш со тврдењето дека македонскиот идентитет е признат од целиот свет,...

Борисов објави дека има корона, ќе има ли средба на 11 ноември со Заев?

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов е позитивен на Корона, резултатот го потврди на социјалните мрежи.  „По направени два ПЦР...

Проф. Митревски: Наместо глобална археолошка атракција, Билазора замира

Археолошкото наоѓалиште Билазора е тема на разговор на порталот факултети.мк со професорот Драги Митревски од Институтот за археологија на Филозофскиот факултет во Скопје. Античката пајонска...

Последни вести

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137

Опозицијата бара посебна комисија за борба против коронавирусот

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Обнова на Македонија денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе...

Коронавирус: 15 починати, 247 нови случаи

Од направени 737 тестирања, во последните 24 часа регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 од коиж половина во Скопје односно 116.