Охридскиот договор во Преамбулата на Уставот, наместо одлуките – прогласот на АСНОМ

Премиерот Зоран Заев денеска ги претстави 4 амандмани на Уставот подготвени од владата според кои името на државата ќе биде Република Северна Македониј,а  отпажаат...

Мицкоски го прозва Заев, се чека одговор на премиерот

Во јуни 2017-та година, Зоран Заев во експозето како нов премиер на Република Македонија, го потврди она што претходно го беа ветиле во нивната...

Сарачини вели не биле пилоти, туку пилот проекти

Петрит Сарачини, ангажиран во пи-ар службата на Владата, објаснува како тоа жителите на Арачиново помислиле дека ќе има вработувања за пилоти...

Македонец уапсен на Малта откако запалил туристи со коктел

Еден италијански тинејџер се здобил со тешки опекотини а 22 годишен македонски државјанин е уапсен од страна на полицијата по инцидентот што се случил...

Проф. Силјановска за “Новата македонска битова драма”

Во краток но прецизен коментар за expres.mk професорката по уставно право Гордана Давкова Силјановска ги објаснува сите македонски апсурди кои што ни се случуваат...

Ексбоксерот Камбери, Албанец од Македонија, убиен во Сирија

Албанецот од Македонија и поранешен боксер Адем Камбери загина во Сирија, извести менаџерот на неговиот клуб Шкупи, Насер Харуни. Со неговото убиство бројот на загинати...

Плата под просечната земаат 3/4 од вработените

Седумдесет и пет отсто од вработените заработуваат месечна плата која е под просекот. а подобрување на животниот стандард може да се очекува...

Конфронтацијата Киев-Москва предизвика глобална криза!

Рускиот претседател Владимир Путин изразил "сериозна загриженост" во врска со одлуката на Украина да воведе воена состојба, објави Кремљ, цитиран од "Гардијан". Британското издание забележува...

Мицковски: Косово се ослободи од УЧК, ај па на глава и на Скопје

Новинарот Ивор Мисковски го коментира депласирањето на партиите на Рамуш Харадинај и на Хашим Тачи на вчерашните парламентарни избори на Косово на...

Заев може да го откачи Села, стружанецот ќе биде заменет со ДПА?

Двајцата пратеници на ДПА најверојатно се причината поради која премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев не се плаши од заканите на Зијадин Села...

Последни вести

„Делии“ лути на Антиќ што договорил соработка на КФМ со Косово

Првиот човек на македонската кошарка Перо Антиќ го навлече гневот на навивачите на Црвена звезда, за која играше во два наврата, поради...

Јанев: Франција ќе ја блокира Македонија за ЕУ наместо Грција, како за НАТО во...

Македонскиот експерт по меѓународно право Игор Јанев предвидува дека Франција ќе спречи почеток на преговори на Македонија со Европска унија наместо тоа...

Франција ѝ враќа на Македонија што на погребот на Ширак го пратила Адеми?!

Холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, на Твитер пренесува објаснување на свој пријател дипломат од Франција зошто официјален Париз има...

Уапсен убиецот на фудбалерот Мартин Јанушев

Филип Секуловски Кобра , осомничен декапред речиси две години го Мартин Јанушев, во скопската населба Аеродром, вечерва е уапсен.