Каракамишева му реплицира на Борисов: Демек тикви или лубеници сме, па да зрееме

Професорката Тања Каракамишева реагира на пораката од бугарскиот премиер Бојко Борисов од Брисел дека Македонците мора да созреат за да добијат датум...

Благоевград го чека Заев за илинденска прослава

Во Благоевград, денеска се прославуваат  115 години од Илинденско-Преображенското востание , а на свечената церменонија главни гости ќе бидат премиерите на Бугарија и на...

СДСМ: Ременски да каже кој сака нејзина политичка елиминација

Од СДСМ, матичната партија на потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски, се уверени дека не мислела на сопратиец или на било кој...

УЈП: Највозрасниот кој пријавил приход над милион има 98 години, најмладиот – 15 (ВИДЕО)

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно 208 милиони денри, а...

Колозова удри по градоначалникот на Ѓорче Петров: Дај бе мавнете го овој!

Професорката Катерина Колозова го подбра на Фејсбук градоначалникот на Ѓорче Петров од СДСМ, Александар Наумоски. „Наумоски работи неуморно пред...

Ексклузивно: Парите на Мајка Тереза можеле да ја урнат „Banca Vaticana“

Светицата Мајка Тереза која што е родена во Скопје со својата банкарска сметка во „Институтот за работа со религиите“ кое што е официјално име...

Кој сè покрај Македонија и колку руски дипломати протера, а кој не

Македонија се најде меѓу 23 земји, од кои 17 членки на Европска унија, кои денеска ги поддржаа обвинувањата на Велика Британија за вмешаност на Русија...

Милијарди евра се фрлаат на Балканот, но без резултат

Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ , под наслов „Западен Балкан добива милијарди од ЕУ“, нагласува дека новата стратегија за Балканот дава јасен временски план...

Путин го кани Трамп на средба во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сака американскиот колега Доналд Трамп да биде негов гостин во Москва - идеја која Белата куќа ја поздрави,...

Полициски функционери го кршат законот (ФОТО)

Антивисти на Твитер објавија дека полициски функционери во Крива Паланка не го почитуваат законот за сообраќај и објавија фотографии од незаконското однесување. "Од ветените проекти...

Последни вести

Ковачки: Македонија крвари и ако не го запреме крварењето од повеќе рани – ќе...

Полковникот на Армијата на Република Македонија, Драган Ковачки, со драматично предупредување при објаснувањето зошто заплива во политичките води и од неодамна е...

Стиховите на Петре М. Андреевски избришани од наставната програма

Во скратената наставна програма за четврта година по Македонски јазик и литература замислете изоставени се Анте Поповски, Гане Тодоровски, Матеја Матевски, Петре М. Андреевски... Ова...

Македонци можат да учествуваат на настан на НАСА

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година во нашата земја ќе се одржи по осми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од...

Дукоска: Единствена платформа што функционира во Македонија е Тиранската

Глобалната координаторка на непартиското движење „Ние сме Македонија“, Ана Дукоска, ја коментира неуспешната проба на Националната платформа за онлајн настава.