Османи: Да се фокусираме на спроведување на договорот со Грција

„Во наредниот период треба да се фокусираме на спроведување на договорот со Грција, но и за итни реформи што треба да се направат за...

Македонија европски лидер по превезени патници од нискобуџетни авиокомпании

Македонскиот пазар стана најголем во Европа според уделот на нискобуџетните авиокомпании во превозот на патници, рангирајќи се пред Словачка, Унгарија, Романија и Литванија. Точно 65,6...

Алијанса на Села бара оставка од Филипче

Контроверзниот тендер на Министерството за здравство за набавка на реагенси, на кој победи компанијата АХР ЛАБ увоз-извоз, формирана пред само неколку месеци, предизвика реакција...

Нивните производи ќе бидат од „Северна Македонија“, вели Коѕијас

Министерот за надворешни работи на Грција смета дека од бизнисмените во Атина има повеќе приговори околу прашањето за тоа кој ќе има право да...

Призна ли Анѓушев дека згреши?

Откако вчера премиерот Заев најави дека владата ќе испитува дали има конфликт на интереси во тендерот на Фондот за иновации и во министерството за...

Две третини од Македонците не можат да одат на одмор

Според истражувањето на Евростат Македонија и Србија, се наоѓаат на врвот на листата земји чии што граѓани не можат да си дозволат да одат...

Јотова: Берлинскиот конгрес го раздели нашиот народ!

„...Уплашени од преродбата на бугарска држава, големите сили отцепија дел од нашата земја, истераа илјадници луѓе далеку од родните домови. Но, го потценија народот...

Коѕијас: Условите за договорот со Скопје беа зрели

Шефот на грчката дипломатија во мега интервју за АНА-МПА вели дека условите за решавање на спорот со Скопје биле созреани и ги отфрла критиките...

Апасиев: Не може и избори и референдум во ист ден!

По шпекулациите, но и некои „изјави“, дека на есен е можно да се организираат најавениот референдум за преспанскиот договор но и предвремени избори со...

Професорот Шкариќ признава дека се води државна пропаганда за името

Веќе подолго време се мислам да му пишам отворено писмо на мојот некогашен професор Шкариќ, но не стасувам… Можеби во некој од наредните термини...

Последни вести

Освен претседателот и градоначалниците на Тетово, Струга, Дебар и Гостивар да бидат консензуални

Партијата "Македонска Алијанса" на Ѓорѓија Џорџ Атанасовски со писмена реакција за уцената на ДУИ за консензуален Претседател. Атанасовски бара татковината и нашиот народ да не...

Бучковски најави катастрофа на Заев на следните избори

Поранешниот премиер на Република Македонија и професор на Правен факултет Владо Бучковски, во интервју за 1тв повторно најавува дека Заев за тоа што го...

Предлог: Ромскиот крал за претседател на Македонија

Екс дипломатот и политички аналитичар Арсим Зеколи дава шеговит но сепак со оглед на изнесените аргументи логичен предлог за иден претседател на државата. "Досега беше...

Државјанин на Македонија ја уби својата сопруга во Австрија

Осомничен 36 годишен маж од село Ласкарци ја убил својта сопрууга на паркинг во Австрија. Како што известуваат локални медиуми тој ја пречекал сопругата (32)...