Или е луд или јадел буники: Тешки навреди за Заев од медиум близок на...

Предлогот на Заев Србија и Косово да го искористат Преспанскиот договор како модел за решавање на нивниот спор предизвика оштри навреди за македонскиот премиер. Порталот...

Николовски: Преговори со ЕУ кога пола влада ќе влезе во ЈО, мониторинг од 5...

„Тоа што ние го имаме како информација е дека ниту во декември ќе биде, ниту во март, и веќе ќе треба да чекаме следен...

Шефот на АР, Муслиу, во напад на министерот за полиција Чулев за Диво Насеље

Директорот на Агенцијата за разузнавање Еролд Муслиу со изјава за ТВ 21 се стави во комплицирана ситуација на конфликт со новиот технички министер за...

За свадби, прослави… се користел „црниот фонд“ на СЈО

Ново писмо испратено од поранешната специјална јавна обвинителка Писмо од Катица Јанева, во кое бара парите од „црниот...

За новинар експресна пресуда, за Заев, Боки 13, Катица… нема абер

Случајот во кој главниот и одговорен уредник на Инфомакс, Александар Митовски беше обвинет за оддавање службена тајна при објавувањето на исказите на сведокот Орце...

Тасевски за спортот, Путин и тајкуните

Актерот Сашо Тасевски смета дека има„формула“ како да се обезбедат средства за финансирање на спортот во Македонија, поттикнат од финансиските проблеми на РК „Вардар“...

Конгресот го одбил предлогот на Трамп за амбасадор на САД во Македонија

Американскиот претседател Трамп ќе мора да поднесе нов формален предлог за амбасадор во Македонија. Трамп е ставен во ваква ситуација откако соодветните тела на Конгресот...

НАТО членки загрижени за македонската “сајбер” безбедност

Високи екс функционери на земји членки на НАТО тврдат дека во нивните државни институции постои загриженост за состојбата со "сајбер" безбедноста на македонските институции...

За Рама, Меркел е како папата, а одењето во Берлин како аџилак!

Пред денешната посета на Берлин албанскиот премиер Еди Рама пред домашните новинари ја спореди германската канцеларка Ангела Меркел со папата. „Ангела Меркел е европски шампион....

Македонија протерува руски дипломат!

Македонија се солидаризира со 19 земји што денеска решија да протераат руски дипломати како одговор на труењето со нервен агенс на двојниот руски шпион Сергеј...

Последни вести

Карикатуристот Седо Перо со честитка за Солун, 1893 (ВИДЕО)

Карикатуристот познат под уметничкото име Седо Перо во пресрет на денешниот празник Денот на револуционерната борба 23 октомври подготви анимиран филм на кој...

Николов: Пркосот ни ја зачува културата во Егејска, кренете се во Република Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) Бил Николов прави паралела меѓу Македонците од селото на неговите предци кои се кренале против...

Стојкова-Серафимовска: Македонизмот во Македонија никогаш не бил посилен (ВИДЕО)

Според етномузикологот и експерт на УНЕСКО за нематеријално културно наследство Велика Стојкова-Серафимовска, посегнувањата по сè македонско и негирањето на Македонците предизвика контраефект...

Поранешен министер за надворешни работи позитивен на Ковид19

Добив позитивен разултат на тест за ковид, напиша на фејсбук поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ Никола Попоски. „Добар сум и немам симптоми. Не...