Париз не попушта – старт на преговори во јуни за Македонија не е можен!?

Иако во нацрт заклучоците останува стартот на преговори на ЕУ со Македонија во јуни, битката не е извојувана, информираат дипломатски извори во Брисел за...

Европска слободна алијанса загрижена: Преспанскиот договор е опасен

Европска слободна алијанса (ЕФА) изразува „голема загриженост“ од Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција потпишан во неделата во Нивици, а ратификуван вчера во македонското...

Во Преспа не е склучен договор во име на Македонија, вели бивша судијка на...

Договорот склучен на 17 јуни 2018 година во Нивици крај Преспанско Езеро, таканаречен „историски“, не е склучен во име на Република Македонија.Тој договор е...

Каменос ќе го урива Ципрас!

„Независни Грци“, партијата на Панос Каменос, се закани на опстанокот на владејачката коалиција со  СИРИЗА поради потпишаниот договор со Република Македонија. Партијата не отстапува од...

Патник за Македонија фатен со 16.000 евра на аеродромот во Хановер

Готовина од повеќе од 16.000 евра носел 69-годишен маж што патувал за Македонија, утврдиле германските цариници при проверката на аеродромот во Хановер. Брачна двојка, пак,...

Македонско-грчка филмска копродукција ја освојува Азија

Филмот „Исцелител“, македонско-грчка копродукција и дебитантско остварување на режисерот Ѓорче Ставрески, ќе ја освојува публиката на азискиот континент, за што ќе се погрижи „Синема...

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Грција врие: Бесилка и македонско знаме пред седиштето на СИРИЗА во Серес

Не стивнуваат протестите во Грција по потпишувањето на договорот Заев-Ципрас во неделата во Нивици на Преспанско Езеро, а гневот се манифестира преку различни форми,...

Мицотакис го обвини Ципрас дека ги предал „македонската националност и јазик“

Главната опозициска Неа демократија нема да го ратификува договорот потпишан од Атина и Скопје за решавање на спорот за името, изјави лидерот, Киријакос Мицотакис,...

Десетмина од ЕУ против нелегалната миграција

Десет лидери на Европската унија, ќе се состанат во Брисел викендов  и ќе се заложат за понатамошно ограничување на „нелегалната миграција“ во Европа и...

Последни вести

Апасиев VS Фрчко: Шах мат во три реченици

Во фејсбук судирот меѓу двајцата професори Димитар Апасиев и Љубомир Фрчкоски подебелиот крај го извлече екс министерот и поразениот кандидат за претседател во 2009...

ММДЧП бара Кина и Русија да стават вето на промена на името во ОН

По средби со руски и кинески претставници, Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права испратило писма до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и...

Професор од УГД од Штип избран за амбасадор на најдобрите наставници во Ex-Yu

Професорот Кирил Барбареев од Универзитетот Гоце Делчев е избран за амбасадор на најдобрите наставници од поранешните југословенски простори.Ова признание го доделува асоцијацијата АНЕКСЈУ формирана...

Апасиев до „тиранинот“ и „квислинзите“: Ќе го папате без Указ

Професорот на Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип, Димитар Апасиев, го жали „дечкото од 'Службен весник'“ и на власта ѝ порачува дека...