Кампањата почна: Заев повика за „да“ на референдумот

„Јас сум Македонец и ве повикувам сите - Македонци, Албанци Турци, Срби, Власи, Роми, Бошњаци и сите други, ама сите - да кажеме 'да'...

Се удавија 100 бегалци во Медитеранот

Околу 100 лица се удавија денеска откако потона брод со бегалци во близина на западниот брег на Либија, соопшти либисата крајбрежна стража, според која,...

Ахмети најави операција „Албанска дијаспора на референдум“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, синоќа најави повторување на масовното гласање на албанската дијаспора од локалните избори во 2014 година, кога Струга и Кичево...

Внимание: Што со старите телефони и телевизори?

„Ако не се поправаат, рециклирај!“ Дали сè уште ги чувате старите телефони, телевизори или лаптопи? Што со старите шпорети, бојлери, замрзнувачи? Ако не ги...

Насер Селмани до Ахмети: Ти ја изгради заробената држава

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ја коментира последната изјава на Али Ахмети со обвинување дека тој е виновникот за заробената...

Заев и Столтенберг ја замислуваа Македонија на ѕидот во НАТО (ФОТО)

Премиерот Зоран Заев на својот профил на „Фејсбук“ објави фотографија на која заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, гледаат во делот од...

Академик се откажува од МАНУ ако стане Северна

Академикот лингвист Илија Чашуле најавува повлекување од Македонската Академија на науките и уметностите доколку таа согласно договорот со Грција биде преименувана во Академија на...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

На заедничката прес конференција во Брисел со македонскиот премиер Зоран Заев, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека очекува лидерите на земјите членки...

За шест од десет Грци, Преспанскиот договор е негативен

Веројатно негативно или сигурно негативно шест од десет Грци го оценуваат Договорот од Преспа, покажува новото истражување на јавното мислење спроведено од агенцијата „Пулс“...

Идентификуван убиецот на 5 новинари во Мериленд, САД

Џерод Рамос, е името на човекот кој вчера влезе во редакцијата на весникот „Капитал“ и уби пет новинари во еден од најкрвавите напади врз...

Последни вести

Мицкоски: Честито професорке – одиме на победа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук го честиташе изборот на професорката Гордана Силјансовска Давкова за претседателски кандидат откако таа доби убедлива поддршка...

Кандидатката на понижените и омаловажените најави победа за Македонија

Кандидатот на здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова која ја доби поддршката од конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за кандидат за претседател вечерва...

Гордана Силјановска избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори

Со гласовите на 408 делегати кои гласаа „за“, од вкупно 523 професорката Гордана Силјановска убедливо е избрана за кандидат на партијата ВМРО-ДПМНЕ...

Македонското знаме на „НБА Ол стар“ – на патиките на Џеди Осман

Кошаркарот на Кливленд кавалирс, Џеди Осман, во чест на родната земја Македонија и на Турција, за која настапува, на левата патика го...