Ахмети и Лика скарани, “рамковните” седат дома земаат плата

Вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор Хазби Лика веќе два месеци не оди на работа. Како што велат владини извори за САКАМДАКАЖАМ.МК, Лика не...

Јункер: Благодарение на Софија, Македонија почнува преговори со ЕУ

„Борисов беше многу корисен кога им објасни на земјите од Западен Балкан дека времето за нивното членство уште не е дојдено“, изјави претседателот на...

Путин му помогнал на Трамп да стане претседател!?

Мериканските сенатори усвоија извештај според кој нема дилема дека Русија и лично претседателот Владимир Путин се вмешале во американските избори и влијаеле за победа...

САД нема да бидат „прaсе -касичка“ за НАТО

Американскиот претседател , Доналд Трамп на самитот на Алијансата идната недела  ќе ги извести земјите сојузници од НАТО дека САД немаат намера и натаму...

„Пуцко петрол“ за 18 месеци доби 392 тендери вредни 34,56 милиони евра

Уште еден тендер тежок 50 илјади евра доби „Пуцко петрол“ со што фирмата која е во сопственост на градоначалникот на ДУИ во Пласница, Исмаил...

ВМРО-ДПМНЕ се врати на Кале по пауза од една година (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Опозицијата повторно се врати на прославите на американскиот национален празник што секоја година се одржуваат во амбасадата на САД на скопско Кале. Откако лани беа...

Закани со смрт за Швеѓанецот што се мајтапеше со двоглавиот орел (ФОТО)

Швеѓанецот што по мечот меѓу Шведска и Швајцарија на социјалните мрежи се мајтапеше со навивачите на Швајцарија со албанско потекло добил десетици закани, некои...

Претседателот Иванов и Шеќеринска се договориле за СОП

Кохабитацијата меѓу претседателот и владата конечно функционална. Откако Иванов одби да се сретне со Талат Џафери за законот за јазици а на средбата со...

Дојран со билборди ќе привлекува странски туристи

Со проект вреден 1 милион денари финансиран дирекно од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Општина Дојарн ќе се обиде да привлече туристи...

Жестока битка во Софија, историската комисија пред блокада

Комисијата за историските прашања која што вчера тајно започна да работи во Софија денеска се соочила со блокада откако еден од македонските историчари се...

Последни вести

Двојно помала казна за убиецот на охриѓанецот Матлиовски

Од 16 години на 8 години е намалена затворската казна за за српскиот турист Бојан Угреновиќ кој до смрт го претепа 26 годишниот...

Заев и Владата во Скопје молчат за жестоките обвинувања од човек на Вучиќ (ВИДЕО)

Македонската влада молчи за обвинувањата кои што доаѓаат од Белград од српски функционер близок на српскиот претседател Александар Вучиќ и пратеник на неговата владеачка...

ИВЗ ѝ се заканува на Владата: Решение за 3 имоти во рок од 10...

Поглаварот на ИВЗ, Реисул-Улема Х. Селејман ефенди Реџепи испратил писмо до претседателот на Собранието, до претседателот на Владата и до Комисијата за односи со верските...

Помпео: Бог го пратил Трамп да го спаси еврејскиот народ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека е „можно“претседателот Доналд Трамп да бил испратен од Бог за да го спаси еврејскиот народ...