Слободата не го дочува заветот од спомен-чешмата во Струга (ФОТО)

„И мртви стражарите пред прагот домен. Слободата го чува вашиот завет и вашиот спомен“ пишува на спомен-чешмата во Мороишта отстранета од градежна механизација ангажирана...

Росоклија: Не постои спор, туку диктат за самоубиство на македонскиот народ

Професорот на Универзитет „Колумбија“ во Њујорк, Горазд Росоклија, со кратка и јасна порака на својот профил на „Фејсбук“ за прашањето за разликата за името,...

Прва „реформа“ на новиот министер за култура – албански на вебсајтот

Прв вистински работен ден на новиот министер за култура Асаф Адеми по вчерашното примопредавање со својот претходник Роберт Алаѓозовски и прва „реформа“ - првата...

На 32 степени бебиња заглавени во воз без клима во Ѓорче Петров

Денеска околу 17 часот на железничката станица во Ѓорче Петров околу 40 минути бил заглавен возот што сообраќа на релација Скопје - Кичево преку...

Мавраганис од Независни Грци: Скопје денес е државичка, но утре кој знае?!

Еден од аргументите на грчкиот заменик-министер за транспорт и информации Никос Мавраганис од Независни Грци зошто неговата партија останува на ставот против зборот „Македонија“...

Марјан Ѓуровски: Преговорите за името огромен успех за Владата на Заев!

Фалејќи ја Владата на Зоран Заев за нејзината прва година на власт, во која била „посветена на реформите, на европските вредности и на желбата...

Taxalia: Заев ја брифирал владата за името на вонредна седница

Најчитаниот грчки портал кој е со седиште во Солун и кој важи за близок до радикални националистички структури поврзани со полициски и воени...

Коѕијас како владика на МПЦ – откри тајни преговори со Цариград

Името не е работа на Светиот синод на Грчка православна црква и добро би било да не се меша, рече грчкиот министер за надворешни...

Заев пак го прозва Иванов за Законот за јазиците

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на неколку средби се обидел да го мотивира шефот на државата да го потпише Законот за јазиците кој...

САД со рок до Заев за името да реши до 9 јуни

Македонската Влада треба да даде согласност на текстот на договорот до 9 јуни. Ова е барањето што му било пренесено на премиерот Зоран Заев од...

Последни вести

Двојно помала казна за убиецот на охриѓанецот Матлиовски

Од 16 години на 8 години е намалена затворската казна за за српскиот турист Бојан Угреновиќ кој до смрт го претепа 26 годишниот...

Заев и Владата во Скопје молчат за жестоките обвинувања од човек на Вучиќ (ВИДЕО)

Македонската влада молчи за обвинувањата кои што доаѓаат од Белград од српски функционер близок на српскиот претседател Александар Вучиќ и пратеник на неговата владеачка...

ИВЗ ѝ се заканува на Владата: Решение за 3 имоти во рок од 10...

Поглаварот на ИВЗ, Реисул-Улема Х. Селејман ефенди Реџепи испратил писмо до претседателот на Собранието, до претседателот на Владата и до Комисијата за односи со верските...

Помпео: Бог го пратил Трамп да го спаси еврејскиот народ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека е „можно“претседателот Доналд Трамп да бил испратен од Бог за да го спаси еврејскиот народ...