На Горан Михајловски не му се прави муабет понатаму

Впрочем, што имаме понатаму да правиме муабет, ако размислувањето на власта е да ги заколе тие што заработуваат 1.000 евра за да може да...

Груби: Сега сме најблиску до менување име

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, во ечерашното гостување на телевизија Телма рече дека сме поблиску од кога било до решение за спорот за името...

Кинеска вселенска станица утре ќе падне на Земјата (ВИДЕО)

Делови од кинеската вселенска станица најверојатно ќе паднат на Земјата утре вечер или најдоцна во понеделник наутро  јави Европската вселенска агенција. Tiangong-1 (Небесна палата ),...

Грција направила „отстапка“ за ГорнаМакедонија

Грчките власти користејќи ги своите медиуми сакаат да претстават дека повлекување од небулозната кованица ГорнаМакедонија е голема отстапка на јужниот сосед. Ако постои напредок во...

„Сосиете Женерал“ се повлекува од Македонија?

Француската банкарска групација „Сосиете Женерал“ го повлекува својот бизнис од Македонија, како и од уште пет земји од Источна и Централна Европа - Бугарија,...

Војна против патарините на Патот на нацијата во Албанија (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

По повеќе од неколку часа судири со полицијата, демонстрантите најдоа заедничка основа за запирање на протестот на „Rruga e Kombit“ (Патот на нацијата) што...

Владина поетска субвенција: „Не е како Мирка, ама знае да дирка“

Скандалозно безобразна и под секој „поетски“ критериум е песната објавена во Збирка поезија од проектот „Млади поети“ финансирана од Агенцијата за млади и спорт,...

Леонид Савин: Забрзан процесот на уништување на Македонија

Леонид Савин, руски експерт за глобални политички односи и уредник на руското списание „Геополитика“, кој неодамна беше во Скопје заедно со филозофот Александар Дугин,...

Лидерот на АНА е за Република Полог – Пелагонија

Еден од лидерите на Албанската Национална Армија (АНА) Гафур Адили, борец за Голема Албанија има свој предлог за името. Човекот кој е на црната...

Влатко Стефановски со „Мајчин јазик“ во Софија

Вие сте неверојатна публика - публика која „има антени и знае како да слуша“. Со овие зборови, македонскиот гениј Влатко Стефановски синоќа го започна својот...

Последни вести

МНР со упатство за странски новинари: „Македонец“,„македонски“, не „северномакедонец“ и „северномакедонски”

Министерство за надворешни работи на официјалната веб-страница објави упатство за странски новинари во кое низ конкретни примери посочува како да се користи...

Мицкоски го открива пеколниот план на Заев

Не зборувам напамет кога велам за нарачаните убиства на Заев, само што во овој момент ни на крај памет не ми е со нив...

Косово ќе се дели, договор на 12 јуни во Вашингтон?

ЕУ и САД се подготвени да ја прифатат размената на територија меѓу Србија и Косово, пишува германскиот весник „Франкфуртер Рундшау". Според...

Миле Јанакиески во домашен притвор, Ристовски останува во „Шутка“

Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески се преиначува...