Македонци од Австралија сакаат да го купат споменикот на Ќосето

Копретседавачот на Светски македонски конгрес-Австралија, Џим Стефаноски, и Горан Котев покажаа интерес за зачувување на споменикот на Андон Лазов Јанев-Ќосето и за негово безбедно...

Опозицијата кабает за блокираните реформи и планот 3-6-9

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, не знае колку проценти од планот 3-6-9 е реализиран, но мисли дека спроведени се многу повеќе мерки од...

Стојанче Ангелов: Споменик на Ќосето – да, но пред Судот – не

Лидерот на Достоинство, поранешниот полициски генерал Стојанче Ангелов, смета дека Анфон Лазов Јанев-Ќосето е херој на македонската борба за слобода, лојален припадник, бескомпромисен борец...

Спогодбата за името тргнала кон Скопје, Коѕиас ќе дојде по неа

Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката...

Османи во Бања Лука не заминал како Европеец, а не како Албанец

Одлуката да не одам во Бања Лука ја донесов како европеец, а не како Албанец, вели вицепремиерот за евроинтеграции кој на регионален самит за...

Македонскиот „токмак“ Ристо Петревски за македонскиот идентитет (ВИДЕО)

Борачот Ристо Петревски од Торонто преку видео порака се обраќа до сите Македонци во светот да опстојат на одбраната на македонскиот идентитет. Петревски, кој учествува...

Мицотакис ја искара Меркел за „македонски“

„Не е од помош“ изборот на германската канцеларка Ангела Меркел да го нарекува „македонски“ премиерот на Македонија, Зоран Заев, на средбата што ја имаа...

Кекеновски: Продолжува двоглавата извршна власт

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски на својот Фејсбук профил реагираше по повод одлуката на вице-премиерот за европски интеграции да не отпатува на меѓународна конференција во...

Не можеш надвор да имаш име А, а внатре име Б, вели Коѕиас

Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката...

Коѕијас на Турција: Грција не е Ирак

Турција мора да размисли за она што го кажувам две години дека Грција не е Ирак, истакна министерот за надворешни работи околу последните тензии...

Последни вести

Напад со „бомба“ во Скопје

Д.С.(44) од Скопје вчера пријавил дека непознато лице фрлило експлозивна направа кон неговата куќа, по што избегало, пренесува „Опсервер“.

Ветер, снег и забрана за движење на тешки возила

Облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб интензитет предвидуваѝат метеоролозите. Ќе дува засилен ветер, а на повеќе места и...

Кумановска група: „Ќе ги следиме Груевски, Мијалков и Али Ахмети до крајот на светот“!

Кумановската група преку нивните роднини испратија реакција до Весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува и вчерашниот...

МНР со упатство за странски новинари: „Македонец“,„македонски“, не „северномакедонец“ и „северномакедонски”

Министерство за надворешни работи на официјалната веб-страница објави упатство за странски новинари во кое низ конкретни примери посочува како да се користи...