Преговорите за името во Брисел одложени за еден ден или грешка во комуникацијата?

Два медиуми кои што важат за блиски на владата денеска тврдат дека новата рунда преговори за името започнува во вторник на 12 декември. Предходно владата...

Дали ЦК на ВМРО ДПМНЕ ќе ја прифати оставката на Груевски?

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ  попладневно ќе заседава на седница на која се очекува да биде констатирана оставката на Никола Груевски и да се...

Тешка сообраќајка на Македонец со камион во Германија

Македонски возач на камион со бугарски таблички вчера претпладне беше дел од верижен судир со уште две патнички возила, по кој излета од автопат...

Македонци дел од криминал со „Биткоини“ во Бугарија вреден 3,2 милијарди евра

Во мај оваа година европските институции објавиле дека во заедничка операција со Центарот за спроведување на законите во Југоисточна европа (Southeast European Law Enforcement...

ЕУ во февруари ќе објави стратегија за интеграција на Западен Балкан

Брисел интензивно работи на стратегијата за интеграција на Западниот Балкан во Европската Унија, изјавил шефот на Делегацијата на ЕК во Белград Сем Фабрици според...

„Скопија“ за Македонија на брифинг на НАТО „заради заштеда на време“?!

Скопје, како што бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера ја нарекуваше Македонија во Белград, се користи и на брифинзите во НАТО како начин за идентификација...

Сорос предвиде банкрот на режимот на Путин, во Русија се смеат

Остануваат уште 21ден да се оствари прогнозата на американскиот мултимилијардер и берзански шпекулант.  Пред повеќе од една година тој за британските медиуми предвиде дека...

Македонија за Борисов стана Скопје пред Ципрас (ВИДЕО)

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој се труди да се претстави како промотор на Македонија во евроатлантските интеграции, денеска во Белград не ѝ го ни...

Новиот закон за малцинствата во Албанија е чекор назад

Партијата на грчкото малцинство во Албанија по повод 10-ти декември, Меѓународниот ден на човековите права, денеска во Тирана организираше тркалезна маса на тема „Законот...

Сервер: Никој не треба да менува име за во НАТО

Најголемиот камен што го имаше Скопје на патот на евроатлантските интерграции - спорот со Атина околу името на државата - наскоро би можел да...

Последни вести

Панговски ,,процедурално” до власта: Сами ја миниравте спогодбата со Грција

Македонскиот активист Гоце Панговски преку анализа на Преспанскиот договор открива дека македонската страна истиот веќе го прекршила односно дека го "минирала"."Имам едно „процедурално“ прашање...

Димитров не отфрла кандидатура за претседател

На прашањето на новинарката Славица Арсова дали планира да се кандидира за претседателските избори првиот македонски дипломат Никола Димитров, во интервју за телевизија Сител,...

Гладен сум… ...

Денешната карикатура во весникот „Елефтеротипија“ доволно говори за политиката како замена за „храна“... Но, и за здружените напори на...

“Карма ис а бич” за Саше Аналитико (Статус на денот)

На социјалниве мрежи излезе интересна фотографија на Саше Аналитико и неговата сопруга што на свој начин ја потврдува народната "Кarma is a bitch" или...