Бил Козби – најголемиот силувач на 21 век

Некогаш многу популраниот актер од Козби шоуто и еден од најпочитуваните афроамериканци во 20. век, Бил Козби силувал меѓу 40 и 60 жени, девојки...

Варшава Институт: Македонија ставена на оган

„Во последниве години Русија значително ја зголеми својата активност на западниот Балкан. Москва се обидува да ги намали аспирациите на некои од екс југословенските...

Крупни сте, не грижете се, вие сте мнозинство на планетата

Секој трет жител на планетата земја има проблеми со тежината вели научната студија на списанието New England Journal of Medicine. Таа е релевантна затоа...

Лоби фирма која работела и за Македонија има проблем во Вашингтон

Компанијата „ Меркури јавни работи“ од Вашингтон се соочува со проблеми пред американските власти поради тоа што несоодветно ја пријавила соработката со 5 држави...

ЕУ со истрага против двајца активисти за сексуална злоупотреба на бегалци

Американските медиуми објавуваат дека Европската Унија и Грција водат истрага за двајца членови на невладина организација која е спонзорирана од мрежата на Сорос, кои...

Могерини бара владата да соработува со Груевски за името, реформите и Пржино

За високата претставничка на Европската Унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини клучен предуслов за спроведување на реформите, имплементација на договорот од...

Зошто „Фајненшл тајмс“ го смени насловот на текстот за македонското име

Бурата која што ја зафати македонската јавност во врска со текстот на британскиот весник Фајненшл тајмс (Financial times) за прашањето за името влијаеше и...

Financial Times шпекулира со Горна Република Македонија

Во својата анализа во која користи изјави на македонскиот министер за надворешни работи, европски и грчки експерти угледниот британски весник зборува за „Горна Република...

За колку порасна цената на Ристовски по голот против Шпанија

Мајсторскиот гол на младиот македонски репрезентативец Стефан Ристовски кој ја претрча целата шпанска одбрана вредна стотици милиони евра и на крајот со прекрасен удар...

Се помалку Македонци сакаат да емигрираат, Косово на исто ниво со нас

    Според последното истражување на глобалната агенција за истражување на јавното мислење „Галуп“ во Македонија е намален бројот на луѓе што сакаат за постојано да...

Последни вести

Проектот што го водеше снаатa на советничка на Заев со нова шанса за...

Во интервју за Новатв.мк Кристина Керкез снаа на советничка на премиерот Заев, најавува дека на 24 јануари владата односно Фондот за иновации повторно ќе...

Првообвинетите за масакрот кај Смилковско Езеро остануваат во Косово

Министерството за правда на Република Македонија, не може да обезбеди одговор кога првообвинетите во слуќајот „“Монструм“,Алил Демири и Африм Исмаиловиќ. Ќе бидат испорачани на Македонија.

Груби: Летањето орел е „личен став“

Пратеникот Артан во синоќешното гостување на ТВ 24 го бранеше правото на вицепремиерот Бујар Османи кој објави фотографија на ФБ која тој...

Три грчки партии курбан поради Преспанскиот договор

Гласањето за Преспанскиот договор, како и за гласањето за доверба во владата, води кон распуштање на три опозициски партии кои најверојатно нема да бидат...