Порака и од Торонто „Ние сме Македонија. Доста беше“ (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Чествувајќи го роденденот на македонскиот револуционер Гоце Делчев, македонските иселеници од Канада се собраа во Торонто и за да испратат порака „Ние сме Македонија....

Жбогар отворено: Рокот 2025 година преамбициозен за Западен Балкан

Стратегијата на ЕУ за проширување со земјите од Западен Балкан нуди јасна европска перспектива за сите шест земји од регионот, но Брисел нема да...

Грција подготвува признавање на Косово како „услуга“ за Америка?!

Атина би можела да го признае Косово, ако тоа го побара Вашингтон, поради неколку причини. Меѓу нив е и најголемата - економска, поради притисокот...

Могерини и Хан со општи фрази: Ќе ве биде, ќе ве примиме ама почекајте...

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот...

Македонска герила акција пред грчкиот конзулат во Франкфурт (ГАЛЕРИЈА)

Покрај со контрапротест на грчкиот протест во саботата во Франкфурт, македонските иселеници во Германија одговорија и на антимакедонскиот митинг во неделата во Атина со...

Казна затвор ако некој ја поврзе Полска со холокаустот

Полска усвои закон кој предвидува парични казни или максимум 3 години затвор за лица, вклучувајќи странци, кои ги обвинуваат полскиот народ или земјата за...

За грчките ст(р)авови околу Македонија и зошто светот не (ги) разбира!

Во „славниот“ конфликт меѓу Атина и Скопје околу името, другите држави и нивните народи (освен можеби балканските) тешко ги разбираат грчките чувствителности и грчките...

Грчки експерт очекува агресивност од САД за името и тензии на Балканот

Ставрос Маврудеас, професор по политичка економија на Универзитет „Македонија“ во Солун, вели дека е голем песимист во врска со македонско-грчкиот спор за името и...

Мехмети: Право на „Македонија“ имаат само Албанците и словенските Македонци

Професорот и претседател на Албанска културна заедница во Македонија, Абдула Мехмети, порачува дека само домородното население во Македонија има право на името, а тоа...

Рама: Чамите имаат право на своите имоти во Грција

Албанскиот премиер, во интервју за весникот „Та Неа“, вели дека не постојат никакви територијални претензии од Атина кон Грција, но дека протераните Чами имаат...

Последни вести

Капитални инвестиции – се е исто како и лани

Во првите три месеци за изградба на патишта, пруги, гасоводи, училишта и други проекти потрошени се замо 26,2 милиони евра од предвидените 420 милиони...

Руска амбасада во Атина: САД се мешаат во внатрешните работи на Грција

Руската амбасада во Атина сугерираше дека Вашингтон дека се меша во внатрешните работи на Грција, во врска со неодамнешната посета на американскиот...

Шверцувале 122 кг. хашиш во ранци во Грција

Тројца странски државјани, двајца по 29 и еден 26-годишен, биле  уапсени во планинскиот регион Теспотија во северозападна Грција и недалеку од границата...

Врховниот командант нема обврска да бара одобрение за унапредувања

Од Кабинетот на претседателот целосно ги отфрлаат тврдењата на Антикорупциска дека со донесувањето на указите за унапредување на армиски старешини, претседателот Ѓорѓе...