Рекордни суми за чоколадно ремек дело на хуманитарна аукција во Скопје

Здружението на граѓани „Позитиво“ и Фондацијата СТЕМ Академија ја организираа хуманитарната аукција именувана како „Чоколаден спектар„ со цел да се соберат средства за...

Добро утро – време е за неделна тегната пита

Нема нешто поубаво во неделното утре од прекрасната традиционална тегнета пита со сирење. Состојки: -1 шоља зејтин -1 лажиче шеќер -1 лажиче сол -1/2 коцка квасец -200 гр сирење -1 кг...

Комбинација од зелечук и месо: Летна зелка манџа

Една од омилените летни манџи е токму оваа со млада зелка и многу зеленчук. Oвој рецепт е едноставен, а многу вкусен. Состојки: -1 - 1,2 кг...

Фритата со компир и шунка

Состојки: - 6 јајца -ситно сецкан свеж праз - 2 лажички -млеко - 2 лажички - 1/4 лажичка сол -сушена мајчина душичка -бибер -сецкана црвена или зелена пиперка -350 гр. тврдо варени...

Американска пита со јаболки

Кога се зборува за американската кујна, еден од најпознатите рецепти е питата со јаболки или американска пита. Подготoвката е многу брза и лесна, и...

Јајца полнети со мозок

Од варените јајца може да се направат вкусни деликатеси идеални за закуска во различни пригоди. Потребни состојки : -10 тврдо сварени јајца -1 главица кромид -1 телешки мозок -1...

Рецепт на денот: модар патлиџан полнет со зеленчук

Модриот патлиџан е омилен здрав зеленчук, се одликува со хранливи вредности и многу ниска калирична вредност. Ова е одлична вест на сите кои внимаваат...

Јагнешко на традиционален начин

Трпезата за прославата на најголемиот муслимански празник, нема да биде потполна доколку не ги подготвите традиционалните јадења кои што се задолжителни. Секако, најважното меѓу...

Печени копани со домати, лук и свежи билки

Полесно од што изгледа, побрзо од што мислите, а ќе бидат задоволни сите членови на семејството. Состојки: -8 пилешки копани -сол и црн пипер, по вкус -3 лажици...

Колач со лимон

Ова е прекрасен рецепт за богат и сочен колач со лимон кој е толку лесен за правење и изгледа одлично во нашиот тркалезен силиконски...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...