Леб со маслинки

Тој е навистина прекрасен прехрамбен производ и има главна улога во секоја култура во светот. Релативно е лесен за правење и правењето леб е...

Лесна, брза и многу вкусна -Чоколадна торта

Овој рецепт е идеален за љубителите на чоколада. Чоколадната торта која е многу едноставна за подготовка е многу сочна, многу вкусна и многу чоколадна,...

Фритата со компир и шунка

Состојки: - 6 јајца -ситно сецкан свеж праз - 2 лажички -млеко - 2 лажички - 1/4 лажичка сол -сушена мајчина душичка -бибер -сецкана црвена или зелена пиперка -350 гр. тврдо варени...

Обидете се-нема грешка: Суфле со сирење

Суфлето со сирење е идеално за појадок , брз ручек или лесна вечера. Брзо и едноставно се подготвува и сигурно ќе ви се дипадне...

“Гнезда” од пуслици

Состојки: -4 белки -малку сол -250 гр шеќер -1 лажичка оцет -1 лажичка нишесте Фил: -250 гр слатка павлака -овошје по желба Подготовка: Восад за матење се ставаат белките, малку се посолуваат и се...

Мусака со компири и месо

Едно од најпознатите македонски јадења, па и традиција во повеќе земји во овој дел од светот, е мусаката. Таа вообичаено се приготвува од компири...

Летен десерт – идеален за топлите летни денови

Идеален десерт за летниот период кои ќе се подготвува брзо , ќе ве освежи и не се пече. Потребни состојки: -50мл сок од јагоди -80гр малини -80гр боровинки -6...

Домашен Банана Сплит

Банана сплит е еден од највкусните десерти кои вообичаено чинат скапо во рестораните и ланч-баровите. Овој рецепт ќе ви помогне да го направите десертот...

Време е за ручек: Лазањи со месо

Омилени и надвор од Италија, од сите возрасти и во сите пригоди. Во првите обиди одо малку потешко и побаво, но потоа се ќе...

Цимет кафе со шлаг

Состојки: -1 лажица какао -половина лажица цимет -кафеав шеќер -2 лажици нес кафе -млеко -шлаг/слатка павлака Подготовка: Измешајте го какаото , циметот, кафето и шеќерот во прав, и додавајте малку вода и...

Последни вести

Во ЕУ поделба меѓу членки на НАТО и екс Варшавскиот пакт за Македонија

Само една земја која не била членка на Варшавскиот пакт била за почеток на преговори за Македонија и Албанија вчера во Брисел. Освен Италија сите...

Вишниевски за одлуката на ЕУ: Проширувањето какво што го знаевме е мртво

Полскиот диполомат и експерт за Југоисточна Европа Јарек Вишниевски вели дека по денешната одлука на ЕУ, Македонија и Албанија да чекаат до октомври за...

Одвраќаат Македонци од бар на Халкидики со лозинка за Ви-Фи „Македонија е грчка“!

Сопственик на бар на плажа на Халкидики докажа дека само небото му е лимит во креативноста како да ги одврати гостите од...

Сиљановска: Во април се знаеше дека нема датум за ЕУ

Професорката Сиљановска не е изненадена што денеска Македонија доби одложување на датумот за преговори најмалку до октомври. "Во април оваа година изјавив: „..не верувам ниту...