Школки со бело вино

Вкусен рецепт за љубители на морски специјалитети. За подготовка на секоја морска храна потребни се 5 работи, добро маслиново масло, лимон, лук, магдонос и...

Пита од јагоди

Вкусна пита од јагоди идеална за летниот период. За питата: - 200 гр. Екстра бело брашно тип 400 - 2 лажички шеќер - 1 лажичка сол - 100 мл....

Печено свинско месо на скара

Гурмански предизвик за свечен неделен ручек ако сакате да го изненадите семејството. Подготовката на овој ручек е лесен , а печеното месо може да...

Едноставен рецепт за мекици

Мекиците се добро познати традиционални креации од тесто кои се обожавани на нашите простори. Еве еден рецепт за почеток на убав викенд. Потребни состојки: -10 гр...

Петок ден за тавче-гравче

Тавче-гравче е еден од традиционалните македонски јадења . Се подготвува од свеж македонски грав , еден од прочуените е тетовскиот грав. Состојки грав кромид масло сол, црвен пипер,црн бибер...

Пилешко со печурки

Ова е само една од неколкуте верзии на подготовка на брзо пилешко, кои ги подготвуваме дома. Одлично е во комбинација со пире, со ориз,...

Шпагети во доматен сос

Ви преставуваме основен рецепт за шпагети во доматен сос, ќе видете дека ви се потребни само неколку состојќи и малку време за подготовка. Овој е...

Мусака со компири и месо

Едно од најпознатите македонски јадења, па и традиција во повеќе земји во овој дел од светот, е мусаката. Таа вообичаено се приготвува од компири...

Последни вести

СДСМ: ЕУ со јасно признание за достигнувањата

СООПШТЕНИЈА За СДСМ, заклучоците на Советот на министрите на ЕУ се јасно и недвосмислено признание за постигнатиот успех во изминатата...

Контраверзни и за Македонија ризични позиции на Париз за проширувањето на ЕУ

Државната секретарка за Европски прашања во француското министерство за надворешни работи која учествувала на вчерашниот состанок на Советот на ЕУ настапила со делумно нејасни...

Катругалос: Преспанскиот е услов за европската иднина на соседите

Почитувањето во целост на договорот од Преспа „веќе е услов за соседите да имаат иднина во Европа“, изјавил синоќа во дебатна емисија на ЕРТ,...

Каракамишева: Грција воздржана за старт на преговорите. И сега?

Професорката Тања Каракамишева на Фејсбук прашува што со гаранциите дека, по промемна на името, Грција нема да ги попречува евроатлантските интеграции на...