Домашни панцероти

Љубителите на домашно тесто има да откачат на овие панцеротки.Топ препорака за сите мераклии на тазе печени панцероти. Состојки: -1 кг брашно -500 мл млака...

Компир Hasselback

Дали некогаш сте јаделе вака подготвени компири? Hasselback Компирот може да биде посебен оброк или мезе или додаток на печено месо. Овој рецепт остава...

Пропржени полжави

Потребни состојки : -30 полжави -2 главици кромид -масло -брашно -оцет -сол Начин на подготовка : 3а јадење се употребуваат затворени, големи лојзарски полжави на чија предна страна се наоѓа бела кожичка....

Кога храната станува лек: Телешка чорба

Нема подобра храна за овој период од годината кога имунитетот паѓа, кога времето се менува и се појавуваат првите настинки и температури. Леркарствата се...

Штрудла со тиква

Оваа штрудла би одговарала одлично на вашата трпеза во секое годишно време, но поради тиквата како една од главните состојки, го добива префиксот „есенска“....

Засладете се вистински: Кадаиф

Тесто, шербет и ништо повеќе. А вкусниот кадаиф со ореви веднаш ќе го снема од трпезата. За сите оние кои сакаат вакво слатко, еве...

Кога месото станува „памук“: Затушка

Јадење кое може да се најде во збирките рецепти и под други имиња или пак, со многу мали промени, и кое во основа е...

Предлог за ручек: Мелнички таралник

Комбинациите на тестенини не се непознати, не се нови и секогаш се вкусни. Но тоа што го нуди за непцете мешањето на јуфки и...

Јајца полнети со мозок

Од варените јајца може да се направат вкусни деликатеси идеални за закуска во различни пригоди. Потребни состојки : -10 тврдо сварени јајца -1 главица кромид -1 телешки мозок -1...

Торта со мак и бадеми

Исклчителен деликатес и нешто многу примамливо за тие што знаат. Потребни состојки: -300 гр млеко - 100 гр...

Последни вести

Обезбедувањето се повлече, ѕвездата од Кутлеш издржа во Струмица (ВИДЕО)

Обезбедувањето на ракометниот меч Македонија - Грција не успеа да го одземе знамето со ѕвездата од Кутлеш (Вергина) кое за време на интонирањето на...

Героски до власта: Мрш таму лицемери едни – нема да ме замолчите

Новинарот Бранко Героски вели дека од весникот Слободен Печат се повлекол под силен притисок но дека и покрај тоа што самиот ја проголтал горчината...

Кисела Вода на нозе против Центарот за зависници (ВИДЕО)

Жителите на Кисела Вода, попладнево одново протестираа откако се уште не е најдена локација каде ќе биде преселен Центарот за зависници....

Рама се разбрал со Пендаровски

По изјавата Стево Пендаровски дека укинување на границата меѓу Албанија и Косово може да предизвика тензии во регионот, што предивикаа реалкции на...