Богатство од вкусови: Пилешко во кари сос

Нешто можеби далечно од нашата традиција, но во последно време многу популарно, а патем и лесно и брзо за подготовка. Негативната работе што го...

Брза бисквит торта

Готова е за 15 минути, а брзата кремаста торта од сирење, бисквити и малинки е неверојатно вкусна. Потребни состојки (за филот): -500 гр свежо сирење -5 супени...

Штрудла со јаболка

Еден од оние колачи чиј вкус и мирис може да ве врати во детството секако е и штрудлата со јаболка. Состојки: -Готови кори -...

Направете домашен бурек со месо

Вистински пекарски бурек, превкусен, со фина крцкава коричка ... Потребно е за тесто : -800 гр брашно -600 мл вода -2 лажичиња сол -околу 200 гр свинска маст за филот...

Македонско макало

Ова пикантно макало е навистина одлично за оние кои обожуваат луто и посно јадење. Потребни состојки : -10 сушени благи пиперки -10 сушени лути пиперки -500 мл доматен...

Чоколаден Куглоф колач

Чоколадниот куглоф е вкусен колач кој добива на квалитет ако во смесата додадете цели лешници и парчиња чоколадо. Состојки: -3 јајца -200 гр шеќер -1 пециво -1 ванилин шеќер -1/2...

Највкусниот балкански десерт: Туфакии

Познатиот балкански десерт од варени јаболки со сируп, шлаг и ореви е нешто што важи за врвен десерт. Многумина го сметаат за најслаткото нешто...

Започнува сезоната на кестен пире

Идеален десерт за постудените денови.Со малку волја и време можете да подготвите совршено костен пире многу повкусно.   Потребни намирници : -400 гр.костени -2 лажици шеќер, -40 мл рум, -10...

Слатко од дуњи

Специјалитет кој особено е актуелен сега, во октомври и ноември, месеците во кои е сезоната на дуњите. Состојки: -Дуњи - 2 кг. -Шеќер - 1.5 кг. -Лимон -...

Американска пита со шумско овошје

Потребни состојки: -брашно 300 г -путер 250 г -сол -вода -шеќер 200 г -микс шумско овошје 400 г -цимет -скроб 40 г -лимон Во длабок сад ставете го брашното и една лажичка сол. Измешајте...

Последни вести

Катругалос: Преспанскиот е услов за европската иднина на соседите

Почитувањето во целост на договорот од Преспа „веќе е услов за соседите да имаат иднина во Европа“, изјавил синоќа во дебатна емисија на ЕРТ,...

Каракамишева: Грција воздржана за старт на преговорите. И сега?

Професорката Тања Каракамишева на Фејсбук прашува што со гаранциите дека, по промемна на името, Грција нема да ги попречува евроатлантските интеграции на...

Албански пратеник ја откри криминалната шема на Рама од која настрада Македонија (ФОТО)

Прислушуваните разговори кои ги објави германскиот весник Билд индицираат дека кражбата на изборни гласови во Албанија била планирана и извршена под раководството на премиерот...

Ѓорѓиев: Изјавите на бугарските политичари ја вжештија расправата за Гоце Делчев

„За жал, расправата за Гоце Делчев во јавноста навистина доби една драматична димензија, што, всушност, секогаш се случува кога се отвораат вакви...