Македонија и Бугарија заеднички ќе го чествуваат Св. Кирил во Рим

Според нововостановената традиција, утре во Рим, делегациите на Македонија и на Бугарија зџаеднички ќе го слават делото на...

Европа избира нов парламент

Дури 427 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент кој има 751 пратеник.

Тамара сепак е победник на „Евросонг“ – според жирито

Тамара Тодевска сепак го освои првото место според гласовите од жирото на Евровизија. Ова следува откако попладнево ЕБУ објави дека имало грешка во гласањето...

Либија пред распаѓање: Почнува долга и крвава војна

Претставникот на ОН за Либија Гасан Салам предупреди дека битката за Триполи „е само почеток на една долга и крвава војна“.

Тереза ​​Мeј вечерва ќе поднесе оставка!?

Политичката драма во Велика Британија добива нови димензии. Британски пратеник за „Скај њуиз“ изјавил дека британската премиерка Тереза ​​Мeј ќе поднесе оставка.

Тирана: Студенти го „нападнаа“ Министерството за образование

14 барања доставија албанскиte студенти до Министерството за образование пред кое одржаа протести кои пртеминаа во речиси отворено...

Мнозинството Грци сметат дека ЕУ се движи во погрешна насока

Мнозинството Грци тврдат дека Грција има корист од членството во Европската унија, но тие исто така веруваат дека ЕУ се движи во...

„Шарена револуција“ дозволена во Македонија, но не и во Грција

За разлика од Македонија, каде што пред три години учесници во т.н. Шарена револуција фрлаа боја врз државни објекти и споменици непречени...

Како ЕУ ја прелажа Македонија и земјите од Западен Балкан

„Во јануари, Скопје и Атина го финализираа речиси тридеценискиот спор околу "македонското прашање за името". Македонците беа доведени во ситуација да...

Ципрас во Бугарија за почетокот на изградба на заеднички гасовод

Со официјалната церемонија во селото Кирковона југот на Бугарија денеска беше означен почетокот на изградбата на гасоводна врска помеѓу Бугарија и Грција.

Последни вести

Брза интервенција на пожарникарите, извадени децата од лифтот во Ново Лисиче

Со брза интервенција на скопските пожарникари се извадени петте млади луѓе кои десетина минути по 23 часот беа заглавени во лифт во скопската населба...

Деца заглавени во лифт чекаат спас во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром. Откако тие со помош...

Пендаровски потпиша укази за четири закони со „Република Македонија“ во името

Иако уште од првиот ден во претседателскиот кабинет Стево Пендаровски во секоја пригода го користи новото име на македонската држава, наследникот на...

Град Скопје бара данок од скопјанка почината пред 30 години!?

Скопјанката Марица Стефанова родена 1912 година, пoчинaтa пред 30 години според службите на градот Скопје треба да плати...