Словенија: Од утре забрана за движење меѓу општините

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, синоќа објави дека од утре ќе биде воведена 7-дневна забрана за движење меѓу општините, која ќе...

Борисов објави дека има корона, ќе има ли средба на 11 ноември со Заев?

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов е позитивен на Корона, резултатот го потврди на социјалните мрежи.  „По направени два ПЦР...

Грција ја продолжи забраната за влез до 8 ноември

Грција ја продолжи до 8 ноември одлуката за привремено ограничување на копнените граници со Македонија, Албанија и на Турција, како и...

Европејците сакаат Бајден да го победи Трамп

Според анкетата спроведена од YouGov на над 7.000 возрасни лица во седум европски земји (Велика Британија, Франција, Германија,...

Хрватска: 2.421 нови случаи со корона за 24 часа, 8 починати

Во последните 24 часа се пријавени 2.421 нов случај на коронавирус, а осум лица починаа, објави денеска Националниот штаб за цивилна...

НАТО пред сериозен предизвик, две од најважните членки во дипломатска војна (ВИДЕО)

Франција го повлекла својот амбасадор во Анкара со што ја продлабочи дипломатската војна меѓу две од најважните членки на НАТО. Чекорот на Париз доаѓа по...

Словенија: За 24 часа 18 починати, 1.963 новозаразени со корона

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени нови 1.963 случаи на инфекција со коронавирус, а 18 лица починале, објави словенечкото Министерство...

Захарова: Германските генерали знаат кој беше пpoтивник на фaшизмот и нaцизмот

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, одговори на германскиот генерал, кој рече дека Русија е главниот пpoтивник на...

Ако биде избран, Бајден ќе обезбеди бесплатна вакцина против корона за сите

, рече дека доколку биде избран за претседател, ќе обезбеди бесплатна вакцина за сите Американци. „Штом имаме безбедна...

Георгиевски: Бугарско вето ќе ги мобилизира просрпските сили во Македонија (ВИДЕО)

Екс-премиерот Љубчо Георгиевски кој деновиве престојуваше во Бугарија, да посредува, според него, во решавање на отворените прашања меѓу Македонија и Бугарија предупреди...

Последни вести

Клиничката слика на министерот Спасовски е добра, тестот за Ковид19 е позитивен

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски објави дека е позитивен на Ковид19, дека има благи симптоми но дека има добра клиничка слика. "Почитувани, би сакал...

Николовски: Новинарите се под притисок, никој не останал на власт со сила...

Во дебатата за законот за поткажувачи (свирачи) пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски информираше дека тројца новинари се под судски прогон и притисок од власта...

Македонски зам. министер: Бугарија преферира ФИРОМ наместо новото име

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име. Зоран Димитровски...

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...