Анкета: Неа демократија со двојно водство пред СИРИЗА, Независни Грци – ги снема

Опозициската Неа демократија има 31,5 отсто подршка во јавноста во споредба со владејачката СИРИЗА на премиерот Алексис Ципрас, за која, по распадот на владејачката коалиција...

Пратеници на плакати: Дали ќе ја предадат „грчка Македонија“

Плакати со кои се повикуваат грчките пратеници да гласаат против Договорот од Преспа се појавија во градовите на грчкиот регион Македонија и Северна Грција,...

Бакојани очекува „политички трансакции“ пред гласањето за доверба

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, денеск ијави дека владата им нуди стимулации на пратеници за...

Ќе ги бараат посмртните останки на Евреите убиени на брегот на Дунав

Израелски тим  ќе врши пребарување на реката Дунав во Унгарија во потрага по посмртни останки на жртви на холокаустот, изјави израелскиот министер за внатрешни...

Се тресе британската влада, одбиен договорот за Брегзит

Само 202 британски пратеници го поддржаа предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија. Против предлог договорот...

Бугарскиот пасош во „Топ 20“ најмоќни, македонскиот на 43 место во светот

Со бугарскиот пасош може да се патува во 169 земји во светот и според тоа е рангиран на 19 место, пренесува Novinite.com.

Преспанскиот договор ќе биде ратификуван неделава!?

Грчки медиуми шпекулираат дека можно е процедурата за ратификација во грчкиот парламент да заврши пред митингот против Договорот од Преспа закажан за в недела...

Москва на Атина: Ќе изнесуваме мислење за Преспанскиот договор!

Москва не се меша во внатрешните работи на Грција, но ќе продолжи да ја искажува својата позиција за прашања што се во домен на Советот...

„Господин 151“ кој ќе гласа за доверба на Ципрас исклучен од „Потами“

Лидерот на опозициската „Потами“, Ставрос Теодоракис, денеска го извести грчкиот парламент дека го исклучува од партија пратеникот Спирос Данелис.

Данелис ќе го обезбеди 151-от глас за доверба на владата на Ципрас

Спирос Данилис  одговори на ултиматумот на лидерот на неговата партија „Потами“  и преку  Радио Скај вечерва пиорача дека ќе гласа „са“ доверба на владата на...

Последни вести

Проектот што го водеше снаатa на советничка на Заев со нова шанса за...

Во интервју за Новатв.мк Кристина Керкез снаа на советничка на премиерот Заев, најавува дека на 24 јануари владата односно Фондот за иновации повторно ќе...

Првообвинетите за масакрот кај Смилковско Езеро остануваат во Косово

Министерството за правда на Република Македонија, не може да обезбеди одговор кога првообвинетите во слуќајот „“Монструм“,Алил Демири и Африм Исмаиловиќ. Ќе бидат испорачани на Македонија.

Груби: Летањето орел е „личен став“

Пратеникот Артан во синоќешното гостување на ТВ 24 го бранеше правото на вицепремиерот Бујар Османи кој објави фотографија на ФБ која тој...

Три грчки партии курбан поради Преспанскиот договор

Гласањето за Преспанскиот договор, како и за гласањето за доверба во владата, води кон распуштање на три опозициски партии кои најверојатно нема да бидат...