Харадинај побара меѓународна истрага за „Диво насеље“

Претседателот на Владата на Косово, Рамуш Харадинај, побара меѓународна истрага за настаните во кумановско Диво насеље во својата официјална реакција по пресудите од Кривичниот...

Хојт Ји го притиснал Вучиќ да го признае Косово до 1 јануари 2019

Претседателот на Нова Србија (НС), Велимир Илиќ, денеска го повика српскиот претседател Александар Вучиќ да ја каже вистината што му кажал Брајан Хојт Ји...

Каракачанов: ВМРО заслужна за спасувањето на бугарските Евреи

Откако рускиот претседател Владимир Путин го навлече гневот на бугарската јавност со изјавата дека писменоста во Русија дошла од македонската земја, нов историски камен...

Грчева го поврза пасошот на Груевски со промена на името

Поранешната пратеничка Солза Грчева на својот профил на „Фејсбук“ направи паралела меѓу враќањето на пасошот на Зоран Заев пред две години и можноста тоа...

Џамбаски: Има ли нешто подобро од изјавата на Заев во Црна Гора?

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски ја оцени како историска најавата од македонскиот премиер Зоран Заев за исфрлање на квалификациите од типот „бугарски фашистички окупатор“ од...

Осумдесетина бегалци од Солун на марш до границата со Македонија

Десетици баратели на азил се собираат во Солун по повикот преку социјалните мрежи на марш до границата на Грција со Македонија во знак на...

Колоски од ОМД: Замислете дебата „Има ли бугарски јазик?“ на МРТВ!

Методија Колоски, претседател на Обединета македонска дијаспора (ОМД), реагира преку својот профил на „Твитер“ на изнесеното во емисијата на тема „Постои ли македонски јазик“...

„24 часа“: Сираци од Бугарија сексуални робови во Саудиска Арабија

Принцеза од Саудиска Арабија раскажала дека деца сираци од Бугарија, Романија, Банглаеш, Шри Ланка, Сомалија, Филипини, Џибути и Нигерија биле „купувани“ и најмени за...

Словенечки „Репортер“: Заев почна со апсење на инакумислечките

Словенечкиот неделник „Репортер“ го оцени приведувањето во Македонија на 36 лица за настаните од 27 април како пресметка на премиерот Зоран Заев со тие...

Британски историчар: Расизам е Македонците да не можат да се викаат така

Марко Атила Хоаре, британски историчар од универзитетот Кингстон, ги нарече расизам обидите да им се забрани на Македонците да го користат тоа име за...

Последни вести

Апасиев за синот на Силјановска и елитизмот во СДСМ

„Според гревчињава „елитисти“ од СДС, срамно било шо Пајо (синот на Сиљановска) свирел кавал у парк, ама не било срамно шо нивните синови си...

Можеби одлепил, но јас тужев, вели Фрчкоски за Андов (ВИДЕО)

„Ми беше многу непријатно. Независно што тој е стар господин и можеби oдлепил комплетно со меморијата или има други амбиции“, изјави за Стојан...

Македонија пресилна за Летонија во 100. настап на Пандев

Успешен старт на фудбалската репрезентација на Македонија во квалификациите за Европското првенство, кои во Скопје ги отвори со триумф од 3:1 против...

Чудовиште ќе никне на паркингот пред „Холидеј Ин“

За сликовото да се прикаже како би изгледал просторот на паркингот пред Холидеј Ин доколку се реализираат  урбанистички планови кои беа под...