Атина и Скопје да ги разменат скулптурата „Тркач“ и споменикот „Воин на коњ“!?

Реакции во грчкиот печат предизвика „предлогот“ за наводна можна размена на познатата скулптура „Dromeas“ (Тркачот) во центарот на Атина, со статуата на централниот плоштад во Скопје, пишува...

Хилари Клинтон веќе нема претседателски амбиции

Поранешната  државна секретарка, сенаторка и американска прва дама, изјави дека нема да се кандидира за Белата куќа на претседателските избори по 2020...

САД не сакаат да си имаат работа со мигранти и бегалци

Мисијата на САД во ОН го информираше генералниот секретар дека САД го суспендираат учеството во Светскиот пакт за мигрантите, се вели во изјавата на...

ЕК со силна стратегија за Балкан, Македонија со задача – да го реши спорот...

Стратегијата за успешното пристапување на Србија и Црна Гора во Европската унија, објавена претходно во септември во „Писмото за намери“ на претседателот на Европската...

„Најдобро решение за Прешевска долина е спојување со Косово“!?

Градоначалникот на Бујановац, Шаип Камбери од Вашингтон и за време на неговата посета на САД порача дека  најдобро решение за Прешевската долина е спојување...

Груевски не го сакаат во Бугарија ни како лидер во сенка на ВМРО-ДПМНЕ

За поранешниот бугарски амбасадор во Албанија и во Косово, Боби Бобев, не е никакво изненадување оставката на Никола Груевски од претседател на ВМРО-ДПМНЕ по...

Британците се пишманат за „Брегзит“, кој ќе влезе на нивно место?

Најновата анкета покажа дека 51 отсто од Британците би сакале да останат во Европската унија, а 41 отсто сакаат да го напуштат блокот, што...

Македонија меѓу десетте земји во кои Турција најмногу донирала лани

Турција во последните седум години донирала 21 милијарда долари во 170 држави во светот, а Македонија е меѓу десетте во кои оваа земја лани...

Без кворум за укинување на Специјалниот суд за злосторствата на ОВК

Петицијата со повеќе од 15.000 потписи иницирана од здруженијата на поранешни припадници на ОВК  беше поднесена во парламентот со која се бара промена на...

Конгресот бара извештај од Пентагон за влијанието на Русија на Балканот

САД сакаат да имаат увид во безбедносната ситуација во Западен Балкан и потенцијалното влијание на Русија врз членките на НАТО во опкружувањето. Конгресот му нареди...

Последни вести

Незири: Царовска има диктаторски амбиции, може да ја вработиме како уредник

Ако Царовска сака да ги уредува насловите на текстовите ќе и понудиме да биде уредник, е коментарот на еден од уредниците на истражувачкиот медиумски...

Садула Дураки поднесе оставка, му пиша на Заев

Министерот за животна средина поднел освка на местото на прв човек на Министерството за животна средина. Дураку,  според предлогот на...
ФТО: независен

И ДУИ побара објаснување за акцијата во Љуботен

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, побара објаснување од Финансиска полиција за акцијата за заплена на тутун во скопското село Љуботен:

Унгарија рече „да“ за Македонија во НАТО, Ордановски го прогласи Сијарто за шизофреник

Парламентот во Будимпешта денеска едногласно го ратификувал протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. За протоколот, како што соопштија...