Македонска алијанса: Заев и Димитров бадијала сервилни кон Атина

Македонска алијанса на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ја повика Владата „да не презема обврски кои не може да ги исполни“ како реакција на ставовите на поранешната...

Харви е лош, но Американците памтат и далеку пострашни урагани

Додека ураганот „Харви“ се уште беснее во Тексас, предизвикувајќи голема материјална штета, по што бројот на жртвите веќе изнесува осум лица, а бројката се...

Педесет илјади бегалци на просторот меѓу Грција и Хрватска

Нема знаци дека мигрантската криза како онаа во 2015 и 2016 година кој ја шокираше Европа, ќе се повтори во обем и интензитет, соопшти...

Јункер: Нема ново одложување, Британија си оди од ЕУ на 12 април

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска ја отфрли можноста за ново продолжување на крајниот рок до кога Велика Британија треба да ја напушти...

На маса е „Северна Македонија“, дали Заев ќе „истурка“ договор!?

Атина и Скопје се движат кон решение за спорот за името на Македонија, а „Република Северна Македонија“ е веројатно договореното име иако а маса...

Двајца Тетовци на аџилак во Мека на велосипед

Тетовчаните Сенад Идризи и Амир Аслани тргнале на аџилак во Мека на велосипеди. Двајцата другари преку Албанија и Грција веќе стигнале во Истанбул на пат...

Балканот е во напад – ЕУ се брани!

Колумнист на норвешкиот „Дагбладет“ со спортски жаргон ја опишува дилемата пред која е Европска унија во однос на аспирациите на земјите од Западен Балкан...

Грчки пратеник „менува дрес“, се приклучи на опозицијата

Јоргос Кацантонис независен пратеник од Лариса, се приклучува на парламентарната група на опозициската Неа демократија, а тоа ќе биде формализирано денеска на средбата со...

Македонец со најдолг затворски стаж во Данска бара слобода

Aдвокатите на 68-годишниот Наум Коневски ќе се обидат да издејствуваат условна казна за нивниот затвореник по што тој ќе може да се врати во...

Вулин: ЕУ мора да го заузда Харадинај

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, вели дека ЕУ мора „да го заузда Харадинај“ и да спречи дестабилизација на Балканот. Заканите со војна на...

Последни вести

„Отиде датумот море хеј“ (ВИДЕО ПАРОДИЈА)

Неуспехот на министрите за надворешни работи и за европски прашања на земјите-членки на Европска унија да се усогласат на состанокот на Советот...

Петир: Македонија требаше да почне преговори со ЕУ уште пред 10 години

Поранешната хрватска европратеничка Маријана Петир уште еднаш ја обвини Европска унија за двоен аршин кон Македонија. „ЕУ покажа двојни...

Борјан Јовановски со совет до француската дипломатија

Новинарот Борјан Јовановски преку Твитер ја советува дипломатијата на Франција, која денеска опстои на своето противење за почеток на преговори со Македонија...

Твит на денот: ЕУ е во право, дури и кога греши!

Твитот на денот го има акаунтот „Мимоза на Џорџ“ (@PravednaTavita), кој ја парафразира славната изјава на некогашниот премиер и претседател на Македонија...