Ова е најбараниот терорист во моментов

Шпанската, но и сите полиции во Европа се во деноноќна потрага по Јунес Абујакуб (Younes Abouyaaqoub), кој минатиот четврток со комбе прегази 13 луѓе...

„Политика“: Груевски „одлетал“ за Унгарија преку Албанија

„Поранешниот македонски премиер ноќе ја преминал македонско-албанската граница со лажен пасош и илегално стигнал во Тирана, каде што го прифатиле луѓе од амбасадата на...

Суверенитетот на Кипар нема да го гарантираат странски војници

Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос изјави дека за поделениот Кипар, не може да има решение кое би подразбирало намален суверенитет, односно војници и гаранции...

Хаос во Атина, пратеници бркани на Синтагма, Коѕиас открил тајни информации

Со само два гласа повеќе од минимумот преживеа владата на премиерот Ципрас која беше под удар од опозицијата поради договорот со Македонија. Најголем изненадување беше...

Германија го уапси лидерот кој (по)бара независност за Каталонија

Адвокатот на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон кој веќе неколку месеци е во егзил по успешниот референдум и прогласувањетѕо на независност на Каталонија, соопшти дека...

Протести на „жолтите елеци“ во Париз (ЖИВО)

  https://youtu.be/exh1ACnl9Jw https://youtu.be/-KP7rMiNBew  

Мицотакис: Владата да презентира заеднички став за името на ПЈРМ

Владата мора да претстави обединета позиција во спорот околу името на Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ), изјави денес лидерот на Неа демократија, Киријакос Мицотакис,...

Австрија бара мигрантите да останат на Балкан, владите, пак, бараат пари!

Во тек биле преговори на австриската влада со балканските земји за отворање центри за протерување на илегални мигранти, пишува виенскиот весник „Пресе“. Можноста за отворање...

БПЦ да направи исчекор кон МПЦ-ОА, бара бугарски теолог

Бугарскиот професор, филозоф и теолог Калин Јанакиев, смета дека „заедничко сослужение на светата Литургија (Евхаристија) од претставниците на Бугарската православна црква и Македонската православна...

Грчките политичари „како рогови во вреќа“ за идното име на Македонија

Партијата „Независни Грци, помалиот коалиционен партнер во владејачката коалиција во Грција, одговори на интервјуто на лидерот на најголемата опозициска партија, Кирјакос Мицотакис во кое...

Последни вести

Пратеник на „Потами“ прогласи „независност“

Уште еден пратеник на грчкиот парламент прогласи независност во пресрет на расправата и најавената ратификација на Договорот од Преспа. Јоргос Амирас, во...

Панговски ,,процедурално” до власта: Сами ја миниравте спогодбата со Грција

Македонскиот активист Гоце Панговски преку анализа на Преспанскиот договор открива дека македонската страна истиот веќе го прекршила односно дека го "минирала"."Имам едно „процедурално“ прашање...

Димитров не отфрла кандидатура за претседател

На прашањето на новинарката Славица Арсова дали планира да се кандидира за претседателските избори првиот македонски дипломат Никола Димитров, во интервју за телевизија Сител,...

Гладен сум… ...

Денешната карикатура во весникот „Елефтеротипија“ доволно говори за политиката како замена за „храна“... Но, и за здружените напори на...