Прванов: „Вардарска“ или „Нова“ е соодветно за Македонија

Бугарија не е треба да остане индиферентна во спорот за името на Република Македонија, изјави . денеска во бугарскиот град Сливен, Георги Прванов, поранешниот...

На нов референдум за „брегзит“, Британците би гласале да останат во ЕУ

Доколку би се одржал нов референдум, граѓаните на Велика Британија би гласале да останат во ЕУ, пишува „Индепендент“. „Тринаесет од 14 анкети спроведени оваа година...

Дали „крушевска“ е дел од договорената рамка за името?

Се чини дека Атина и Скопје постигнаа договор за прашањето за името. Ова е барем очигледно од изјавата на грчкиот министер за надворешни работи,...

Австрија ќе ги „запечати“ границите за мигранти

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, изјави дека ќе ги направи „непропустливи“ сите граници нa неговата земја, доколку е тоа потребно,. Тој соопшти дека...

Париски херој спаси дете што виси на балкон на четврти кат (ВИДЕО)

Цела Франција зборува за херојскиот подвиг на имигрантот Мамуду Гасама од Мали, кој во саботата спаси четиригодишно дете што виси на оградата од балкон...

Договорена рамка за компромис за името!

Министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Брисел имале средба на која била „договорена рамјката за компромис во двоценискиот спор“ јави дописникот на...

АНА-МПА: Министрите во Брисел ќе се фокусираат на Иран, Венецуела и Конго

„Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Котиас, денеска во Брисел ќе учествува на Советот за надворешни работи на Европската унија кој, меѓу другото,...

Ќе се сретнат ли Димитров и Коѕиас денеска во Брисел?

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешниот појадок со неговите колеги од Европската Унија во Брисел ќе ги информира европските министри за текот...

Нов предлог за име поврзано со Крушевска република!?

Атински „Катимерини“, пишува дека на преговарачката маса е ново име поврзано со Крушево и кое сè уште не е откриено во јавноста, но за...

Германски ултранационалисти маршираа во Берлин

Поддржувачите на националистичката партија Алтернатива за Германија денес маршираа низ центарот на Берлин, во знак на протест против владата на канцеларката Ангела Меркел. Полицијата соопшти...

Последни вести

Македонија се надигрува со европскиот ракометен првак!

Македонските ракометари можат деа жалат што наместо водство, па дури и од неколку гола разлика, со минимална негатива од 13:12 го завршија...

Преживеа владата на Тереза Меј

Британската влада, предводена од Тереза Меј, го преживеа гласањето за доверба, иницирано од  Лабуристичката партија на Џереми Корбин, откако парламентот вчера  го отфрли договорот на премиерката за...

Најчевска: Мафтање со орли, лавови… е знак на неизживеаност

Професорката Мирјана Најчевска, денеска со уште еден статус на Фејсбук се обидува да им разјасни некои работи околу Законот за употреба на...