Вчерашниот протест привлече поголемо внимание во грчките отколку во домашните медиуми

Синоќешниот протест во Скопје, запаленото грчко знаме, интервјуто на премиерот Зоран Заев и демантот од владата, добија сериозен  третман во грчките медиуми. Беа присутни...

Атина „отворена“ да продолжат преговорите

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, вечерва изјави дека Грција ги поставила своите предуслови за решение на долгогодишниот спор околу името. „Ако нашите соседи имаат...

Германија ги протерува „дизелашите“

Федералниот суд во Германија пресуди дека градовите во таа земја имаат право да го забранат движењето на автомобили со дизел мотори во урбаните области...

Заев: Република Македонија Вардар еден од нашите предлози

Македонија предлага четири опции со цел да ги разреши децениските контроверзи со Грција, изјави македонскиот премиер Зоран Заев за Ројтерс, пренесуваат грчки медиуми. Предлозите, според...

Ѕанакопулос: Соседната земја да покаже волја, инаку нема да има решение

Портпаролот на грчката Влада порача дека грчките позиции и предуслови се јасни, а „соседната земја“ е таа што треба да покаже волја и расположение...

Македонците од Голо Брдо и Гора целосно отсечени од светот

Обилните врнежи од снег, присутни последните деновиве и на територијата на Албанија, ја блокираа областа Голо Брдо, а ништо подобра не е состојбата и...

Ако сака во ЕУ, Србија да го признае Косово, вели Јункер

Претседателот на Европската комисија вчера во Белград изјави  дека Србија треба да го реши спорот со Косово пред да може да влезе во Европската...

Министерски пар во грчката влада поднесе оставка – живеат во Атина, а земале субвенција...

Неколку часа по оставката на неговата сопруга, заменик-министеркката за труд, Ранија Антонопулу, утрово неотповиклива оставка поднесе и министерот за економија на Грција, Димитрис Пападимитриу. Причина...

Грк ги брани правата на Абориџините во Австралија

Ендрју Јакомос се бори да ги подобри животните услови на младите членови на племето Кoори, домородни Австралијци во Нов Јужен Велс и Викторија. Мајката на...

Дачиќ: Лицемерно е Брисел да бара да извршиме харикири

Не постои таков морков што ќе ја натера Србија доброволно да се откаже од Косово изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. „Лицемерно е...

Последни вести

Хенсл: Ако Заев стори нешто илегално ќе го гониме како Груевски

Поранешната службеничка одговорна за Македонија во американскиот Стејт Департмент Елен Хенсл со порака за американското однесување кон премиерот Заев. "Доколку Заев направи нешто нелегално ќе...

Ќе се истражува дали има дискриминација во затворите?

Комисијата за заштита од диcкpиминaциja со внимание и зaгpиженост ги следи информациите за, можните нapушувaњa на правата на пpитвopeни лица во зaтвopитe во државата. Во...

Соработник на убијците на 8 специјалци од Диво Насеље станал советник во Владата

Беким Алиу од Куманово – кој за време на нападот во Диво Насеље (2015) на терористите преку фејсбук им ги откриваше позициите на полицијата...

Ципрас објави видео за вистината за преспанскиот договор (ВИДЕО)

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговиот Фејсбук профил објави видео насловено „Вистината за договорот за Преспа“ во кое ги објаснува фактите за...