Руската амбасада во Аргентина вмешана во шверц со кокаин

Шест лица, меѓу кои и поранешен руски дипломат и аргентински полицаец, беа уапсени по истрагата за шверц со кокаин преку Руската амбасада во Буенос...

Чудо невидено: Грција ја поддржа кандидатурата на Македонија за Јадранско-јонската иницијатива

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека грчката Влада ја поддржува кандидатурата на Македонија за приклучување во Јадранско-јонската иницијатива. Јоргос Катругалос, вчера испратил...

Ѕанакопулос: Никој не ја притиска Грција за името!

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција Димитрос Ѕанакопулос. Во интервју за грчката државна телевизија...

Ципрас на средба со Меркел за спорот со името!

Премиерот Алексис Ципрас се очекува да разговара за спорот за името со Скопје за време на средбата со германската канцеларка Ангела Меркел на неформалниот...

Директор на УНИЦЕФ поднесе оставка, несоодветно се однесувал кон колешки

Џастин Форсит, поднесе оставка затоа што не сакал, како што рече, „да ѝ наштети на организацијата со тоа што го крие своето минато“. Форсит се...

Ципрас вечерва лета за Брисел, ќе разговара и за името на соседот

Турските провокации во Егејското Море и случувањата со ексклузивната економска зона на Кипар (ЕЕЗ), односите меѓу ЕУ и Турција, спорот за името на ПЈРМ...

Тужба против Хашим Тачи за предавствo

Тужба за предавство поднесе денеска косовското движење „Самоопределување“ против претседателот на Косово, Хашим Тачи. Тужбата, според движењето, е поради тоа што Тачи во 2015 година...

Сурова експлоатација на Бугарки во срцето на Европа

Во Брисел, каде се коваат директивите и конвенциите против насилството врз жени и деца, каде се осудува се сексуалната експлоатација, всушност има една улица...

Павлопулос качен на тенк им се закани на Македонија и на Турција

За време на вчерашната посета во Јанина, каде што присуствуваше на церемонијата по повод одбележувањето на 105-годишнината од ослободувањето на градот од османлиското владеење,...

Предистражна комисија за 10 вмешани во скандалот „Новартис“

Грчкиот Парламент одлучи за сите 10 политичари чии имиња се најдоа во предметот во случајот „Новартис“ да се формира предистражна комисија. Комисијата ќе брои 21...

Последни вести

Заев прими честитки за поканата во НАТО од Харадинај

Премиерот Зоран Заев и членовите на делегацијата на Владата, во рамките на Минхенската конференција за безбедност се сретнаа со косовскиот премиер, Рамуш Харадинај.

Реакции во Грција по изјавата на Рама за промена на границите

Грчката опозициска Неа демократија реагираше на коментарите на албанскиот премиер Еди Рама, дека Атина и Тирана разговараатза потенцијални промени на границата, јавува грчки „Катимерини“.

Заевизмот е ментална матрица, вели Силјановска

На денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која се одлучува кој од 9 пријавени ќе биде кандидата на оваа партија за претседател на државата, професорката...

Силјановска: Претседателот да има помали привилегии, владата помалку министерства

Професорката Гордана Силјановска на денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која се одлучува кој од 9 пријавени ќе биде кандидата на оваа партија за претседател...