Грција експресно одговори на загриженоста на Русија за менувањето на името на Македонија

Грчкото Министерство за надворешни работи ги отфрли критиките на Москва во врска со Договорот за решавање на спорот околу името помеѓу Грција и Македонија...

Не му даваат виза на Харадинај да патува во САД

Косовскиот премиер не добил американска виза, така што тој нема да може да учествува на конференцијата на Балканот што треба да се одржи на...

Нема договор, пратениците ќе гласаат според совеста, вели Ѕанакопулос

Портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос ги отфрла написите во грчките медиуми дека постои договор на Владата со одредени пратеници кои не се членови на...

Молат пратеник на „Потами“ да не дава поддршка на Ципрас

Ставрос Теодоракис, лидерот на партијата „Потами“  се обидува да го убеди пратеникот од оваа партија Спирос Данелис да не гласа за доверба на владата.

Авион падна меѓу куќи во Иран (ВИДЕО)

Ирански виоен товарен авион утрово се урна во дел од главниот град Техеран. Загинаа 15 од 16 припадници...

Почна пазарот – Каменос исклучи пратеничка која ќе гласа за поддршка на Ципрас

Панос Каменос ја исклучи од партијата „Независни Грци“, Елена Кунтура откако таа соопшти дека ќе ја поддржи владата на Алексис Ципрас на гласањето за доверба во парламентот.

„Преспанскиот“ е само прелиминарен договор, смета Каменос

Лидерот на „Независни Грци“ кој денеска најави повлекување на партијата од коалициската влада напремиерот Алексис Ципрас смета дека „преспанскиот“ е само прелиминарен договор, без...

На Каменос не му се остава фотелјата !

(Не)надејната оставка на грчкиот вицепремиер и министер за одбрана Панос Каменос предизвика низа коментари, пред с'е хумористични на адреса на лидерот на...

МКД „Илинден“ од Риека прославува 28 години

„Пред 28 години, со големи напори на групата ентузијасти, Македонци од Риека, основано е Македонското културно друштво ‘Илинден’. Имав чест да учествувам како македонски...

Британските пратеници се должни да спречат „национално самоубиство“

„Парламентарците имаат одредени должности и една од нив е да ги спречат луѓето да направат национално самоубиство. Брегзит...

Последни вести

Проектот што го водеше снаатa на советничка на Заев со нова шанса за...

Во интервју за Новатв.мк Кристина Керкез снаа на советничка на премиерот Заев, најавува дека на 24 јануари владата односно Фондот за иновации повторно ќе...

Првообвинетите за масакрот кај Смилковско Езеро остануваат во Косово

Министерството за правда на Република Македонија, не може да обезбеди одговор кога првообвинетите во слуќајот „“Монструм“,Алил Демири и Африм Исмаиловиќ. Ќе бидат испорачани на Македонија.

Груби: Летањето орел е „личен став“

Пратеникот Артан во синоќешното гостување на ТВ 24 го бранеше правото на вицепремиерот Бујар Османи кој објави фотографија на ФБ која тој...

Три грчки партии курбан поради Преспанскиот договор

Гласањето за Преспанскиот договор, како и за гласањето за доверба во владата, води кон распуштање на три опозициски партии кои најверојатно нема да бидат...