Објави дека земјата изумира и си даде оставка во Владата (ВИДЕО)

Државниот секретар за демографија Младен Стрмота си даде оставка на прес-конференција во Владата на Хрватска. Прашан што мисли за тоа што за три месеци националната...

Абас бара меѓународна конференција за признавање на Палестина

Палестинскиот претседател го повика денеска Советот за безбедност на ОН да свика  меѓународна конференција чиј резултат ќе биде признавање на Палестинската држава во границите...

Колку чини бугарската „златна ограда“ кон Турција

Оградата на границата со Турција, чија изградба веќе чини околу 200 милиони лева (100 милиони долари) односно по речиси еден милион евра за секој...

Мицотакис не би ни разговарал за името без промена на македонскиот Устав

Како во народната изрека „круша под круша паѓа“, лидерот на грчката опозиција Кирјакос Мицотакис ни за јота не отстапува од тврдите позиции кон Македонија...

Жена во бурка нападната и навредувана во Берлин

Германската полиција соопшти дека една муслиманка, облечена во бурка, која го покрива целото лице и тело, била нападната и навредувана во продавница во Берлин. Полицијата...

Захариева до ЕУ: До крајот на годинава Бугарија да влезе во Шенген

Бугарија ја повика Германија и уште четири европски земји да ги кренат внатрешните гранични контроли внатре во ЕУ, воведени во текот на бегалската криза. Би...

ЕФА: Време е Бугарија да почне да ги почитува малцинствата

Делегација на Европската слободна алијанса  ја посети Бугарија за да ја испита состојбата на македонското малцинство во Бугарија. ЕФА стои цврсто на уверувањето дека најголемото...

Грчки новинар ги обвини соседите за уривање на преговорите за името

Димос Верикиос, новинар и потпретседател на грчката телевизија Алфа, во својата 15-минутна анализа во емисијата „Хепи деј“ утрово ги обвини Србија, Албанија, Бугарија и...

Идејата на Рама за „заеднички претседател“ несоодветна за  ЕК

Европската комисија реагираше на изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека посакува Албанија и на Косово да имаат заеднички претседател, а портпаролката на Кетрин...

Ципрас и Меркел телефонски разговарале за името на Македонија!

„Грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел разговарале за тековните преговори за решавање на спорот за името помеѓу Атина и Скопје, провокативната...

Последни вести

Двојно помала казна за убиецот на охриѓанецот Матлиовски

Од 16 години на 8 години е намалена затворската казна за за српскиот турист Бојан Угреновиќ кој до смрт го претепа 26 годишниот...

Заев и Владата во Скопје молчат за жестоките обвинувања од човек на Вучиќ (ВИДЕО)

Македонската влада молчи за обвинувањата кои што доаѓаат од Белград од српски функционер близок на српскиот претседател Александар Вучиќ и пратеник на неговата владеачка...

ИВЗ ѝ се заканува на Владата: Решение за 3 имоти во рок од 10...

Поглаварот на ИВЗ, Реисул-Улема Х. Селејман ефенди Реџепи испратил писмо до претседателот на Собранието, до претседателот на Владата и до Комисијата за односи со верските...

Помпео: Бог го пратил Трамп да го спаси еврејскиот народ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека е „можно“претседателот Доналд Трамп да бил испратен од Бог за да го спаси еврејскиот народ...