Бугарија ќе ја подучува Македонија за претпристапните фондови на ЕУ

Бугарија ќе ги сподели своите искуства со апсорпцијата на парите од Европска унија со земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија. Ова е една...

Грчки писател ги омаловажи македонскиот идентитет и јазик

По теркот на поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Теодорос Пангалос, кој партијата „Виножито“ околу која гравитира македонското малцинство во неговата земја среде...

Писмо до Коѕиас со порака „Имаме три куршуми за вас“

Заканувачко писмо адресирано до него и до неговото семејство, добил вчера грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, известуваат утрово грчки медиуми. Информацијата за ANT1...

Коѕиас: Ќе треба да се пресече „Гордиевиот јазол“

„Александар Велики докажа дека мора да се пресече (Гордиевиот) јазол. Во одреден момент треба да завршиме со ваквите прашања“, изјави шефот на грчката дипломатија...

Македонија ќе станела „кантон“ на Грција!

Бугарски медиуми му отстапуваат голем простор за настаните околу интензивираните преговори за името и посетата на посредникот Метју Нимиц на Атина и на Скопје. Преговорите...

Бугарски експерт: Нема зошто Македонците да мислат добро за Бугарија

„Во Македонија нема бугарска телевизија, нема бугарско радио, не се продаваат бугарски весници, нема бугарски книги. Нема зошто Македонците да имаат добро мислење за...

Бутарис: Место помош, ги пцуеме и ги нарекуваме Цигани од Скопје. На што личи...

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис го критикува односот на сонародниците од Грција кон соседите од север, кои „во текот на 100 години се нарекуваа Македонци“,...

Постери со вулгарна содржина – се вжештува атмосферата пред митингот во Атина

Не спласнува негативното расположение против можно решение за спорот со името во кое би можело да биде вклучено и името Македонија. На 21 јануари во...

„Фајненшел тајмс“: Ципрас игра покер со Македонија

Дневниот весник „Фајненшел тајмс“ од Лондон во својот денешен број се осврнува на прашањето за разликите за името меѓу Македонија и Грција, оценувајќи уште...

Косовски новинар добива смртни закани за поинаквиот став за „Диво насеље“

Српски шпион, удбаш, четнички новинар. Тоа се пораките кои ги добивал косовски новинар на социјалните медиуми откако објави статија во која ја критикуваше одлуката...

Последни вести

Академик Ќулафакова: Грешките на политичарите се исправаат, на народот никогаш (ВИДЕО)

Грешките на политичарите можат да се исправат но грешките на народот нема да може да се исправат никогаш, порача во врска со промената на...

Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) поради, како се нарекува, антиевропската кампања. Суспензијата значи...

Андреј Ковачев жали што Силјановска има забелешки на Договорот со Бугарија

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев денеска во Брисел се сретнал со кандидатката за македонски претседател, Гордана Силјановска, но не бил среќен од размената...

Прва средба на наследничката на Меркел со македонски политичари

Кандидатката за претседател на опозицијата Гордана Силјановска и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски се првите македонски политичари кои остварија средба со наследничката на...