Мицотакис: Владата да презентира заеднички став за името на ПЈРМ

Владата мора да претстави обединета позиција во спорот околу името на Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ), изјави денес лидерот на Неа демократија, Киријакос Мицотакис,...

Светлана Броз: Терминот „Македонија“ не може да функционира

„Иако мојот дедо, Јосип Броз Тито, го даде името„Македонија“ на една од шесте републики што ја сочинуваа Југославија, јасно е дека овој потег не...

Секој десетти муслиман во Швајцарија е од Македонија

Единаесет проценти од 346.298 муслимани во Швајцарија по потекло се од Македонија, покажуваат податоците на тамошнaта Федерална канцеларија за статистика (БФС). Побројни од македонските муслимани...

За српскиот патријарх Иринеј, барањето на МПЦ до БПЦ е „незрело“

Иринеј, патријарх на Српска православна црква (СПЦ), го оцени како незрел потегот на Македонска православна црква - Охриска архиепископија (МПЦ-ОА), која побара од Бугарска...

Бугарски политолог: Македонија е еден од лавовите на нашиот грб

Прван Симеонов, политолог и извршен директор на „Галуп интернешнел Балкан“ од Софија, за весникот „Стандарт“ објаснува дека успешноста на бугарското претседавање со Европска унија...

Грчки професор „виде“ 40 отсто Албанци и 250.000 Грци во Македонија

Во интензивната општествена дебата во Грција во однос на спорот со Македонија се вклучи и Атанасиос Ангелопулос, професор на Универзитет „Аристотел“ од Солун, со...

Цицикостас: Идеални услови за решение без терминот „Македонија“

Гувернерот на грчкиот регион Централна Македонија, Апостолос Цицикостас, во денешно интервју вели дека постојат идеални услови за целосен договор решавање на спорот со името,...

Коѕиас вели има предлог за сложено име, никој не знае кој е!

Министерот за надворешни работи на Грција, предложи едно единствено сложено име за сите употреби во врска со прашањето за името на ПЈРМ, пренесуваат грчки...

По тресењето на југоисточна Македонија, силен земјотрес и во Црна Гора

На серијата земјотреси почувствувани во југоисточниот дел на Македонија во првите денови од новата година, а со епицентри во северна Грција, денеска силно се...

Каменос: Му верувам на Коѕиас

Изјави за проблемот околу таканареченото „скопско прашање“ дадоа Панос Каменос и грчкиот МНР Никос Коѕиас, веднаш по средбата на неколку министри од грчката влада со...

Последни вести

Калајџиев: Притвори се одредуваат за политички цели

„Може да се сомневаме дека понекогаш притворот што го бараат обвинителите, а судиите го одобруваат од други причини, на пример пропагандни ефекти, политички цели, можеби...

Не му го одзедоа пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски

Не беше постигната согласност во Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот на пратеникот и поранешен собраниски спикер Трајко Вељаноски.

Изет Зеќири, претседателски кандидат на Алијанса и на Беса?

Доколку Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат...

Тортевски: Нападот врз Јанакиевски и Ристовски може да се одрази на екстрадицијата на Груевски

Нападите врз Јанакиески и Ристовски во притворското одделение во затворот во Шуто Оризари, може негативно да се одрази на барањето на Македонија...