Блиска средба во албанскиот парламент

Лидерот на албанската опозиција, Лулзим Баша, го обвини премиерот Еди Рама дека со изборот на привремент обвинител „направил речиси подмолен државен удар“. Албанската опозициона Демократска...

Затворени градинки и училишта поради загадениот воздух – ама во Техеран

Се делат бесплатни маски за граѓаните, во сила е ограничување на сообраќајот, забрането е движењето на камиони низ градските улици, откажани се сите спортски...

Екстерористка на РАФ се сретна во Скопје со синот на нивна жртва

Јерг Шлеер, син на германскиот индустријалец Ханс Мартин Шлеер, убиен во 1977 година од терористичката организација „Фракција на Црвената армија“ (РАФ), минатиот месец бил...

Нова демократија за Македонија: Географско име за сите употреби

Еден од деветте потпретседатели на грчкиот Парламент, Никитас Какламанис од опозициската Нова демократија, го повтори ставот на партијата со најголема поддршка во моментов кај...

Ле Пен: Да се укине ЕУ, мигрантската политика предизвика катастрофа

Лидерката на ултрадесничарскиот Национален фронт на Франција, повика да се укине Европската унија и да се замени со „сојуз на европски нации“ на конгресот...

Премиерите од Западен Балкан утре на вечера со Могерини

Стратегијата што Европската комисија ја подготвува за февруари ќе се најде „на маса“ на утрешната работна вечера на шефицата на дипломатијата на ЕУ со...

Македонија меѓу само осумте земји во Европа со повеќе мажи од жени

Македонија е една од ретките земји во Европа, само осум од вкупно 51, во кои има повеќе мажи отколку жени, покажуваат податоците на Генералниот...

Британците се пишманат за „Брегзит“, кој ќе влезе на нивно место?

Најновата анкета покажа дека 51 отсто од Британците би сакале да останат во Европската унија, а 41 отсто сакаат да го напуштат блокот, што...

Пентагон пет години тајно трагал по „И Ти“

Американското министерство за одбрана призна дека пет истражувало појави на неидентификувани летечки објекти (НЛО). „Њујорк тајмс“ пишува дека за тајната програма со која се следеле...

Трговците од Кукуш кукаат што Гевгелија им ги „краде“ купувачите

Праксата на жителите од северниот дел на Грција главно преку викенд да одат на шопинг во Македонија предизвикува длабоко незадоволство кај трговците во Кукуш. „Секој...

Последни вести

Напад со „бомба“ во Скопје

Д.С.(44) од Скопје вчера пријавил дека непознато лице фрлило експлозивна направа кон неговата куќа, по што избегало, пренесува „Опсервер“.

Ветер, снег и забрана за движење на тешки возила

Облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб интензитет предвидуваѝат метеоролозите. Ќе дува засилен ветер, а на повеќе места и...

Кумановска група: „Ќе ги следиме Груевски, Мијалков и Али Ахмети до крајот на светот“!

Кумановската група преку нивните роднини испратија реакција до Весникот Лајм. Во оваа реакција уште еднаш е наведена хронологијата на настаните во Куманово, а се објаснува и вчерашниот...

МНР со упатство за странски новинари: „Македонец“,„македонски“, не „северномакедонец“ и „северномакедонски”

Министерство за надворешни работи на официјалната веб-страница објави упатство за странски новинари во кое низ конкретни примери посочува како да се користи...