Мифтарај: Оние што војуваа во Куманово беа обични платеници 

  Познатиот албански публицист Кастриот Мифтарај изјави дека „оние кои војуваа во Куманово“ не заслужуваат да се наречат херои. „Вистината можеби боли, но според мое мислење...

Божидар Димитров ги бара спомениците на „Бугарите“ од „Скопје 2014“

Бугарскиот историчар Божидар Димитров предложи дел од спомениците на истакнати „Бугари“ од Скопје да се преселат во Бугарија. „Покрај промената на содржината на учебниците, дознаваме...

Бериша: Скопје, Белград и Русите сакаа да го деалбанизираат Куманово

Поранешниот албански претседател и експремиер Сали Бериша за случајот „Диво Насеље“ ги обвини тајните служби на Македонија, на Србија и на Русија, барајќи казни...

Захарова: Изјавите на Заев се „манијакални конструкции“!

Покрај „неосновани инсинуации“, изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев во неодамнешното интервју за црногорски медиум денеска беа оквалификувани и како „манијакални конструкции“ од портпаролката...

МНР на Русија: Заев неосновано инсинуира!

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, ја нарече „неоснована инсинуација што им штети на билатералните односи“ сугестијата на македонскиот премиер...

Холандски пратеници бараат враќање на визите за Албанците

Откако шефот на полицијата во Ротердам, Франк Паув, на Холандската национална телевизија објави дека во последните три години албанската мафија драматично ја зголеми својата...

Македонија вовлечена во српско-украински дипломатски судир

Украинскиот амбасадор во Белград, Олександр Александрович, предизвика бура во односите меѓу двете земји, а еден вид колатерална жртва на дипломатскиот вител стана и Македонија. „Владимир...

Јункер: Србија и Црна Гора во ЕУ до 2025 година

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер, смета дека Србија и Црна Гора ќе влезат во Европска унија до 2025 година. „Мислам дека Србија и Црна...

Стерјовски ја обвини Албанија за геноцид врз Македонците

Васил Стерјовски, генерален секретар на Македонска алијанса за европска интеграција, ја обвини Албанија дека со признавањето бугарско малцинство врши геноцид врз Македонците во земјата. „Во...

Името ќе се реши со словенски термини за идентитетот и за јазикот?!

Според грчкиот портал „Диферњуз“, спорот со Македонија за името ќе се надмине со словенски термини за идентитетот и за јазикот на северниот сосед. „Решение што...

Последни вести

Панговски ,,процедурално” до власта: Сами ја миниравте спогодбата со Грција

Македонскиот активист Гоце Панговски преку анализа на Преспанскиот договор открива дека македонската страна истиот веќе го прекршила односно дека го "минирала"."Имам едно „процедурално“ прашање...

Димитров не отфрла кандидатура за претседател

На прашањето на новинарката Славица Арсова дали планира да се кандидира за претседателските избори првиот македонски дипломат Никола Димитров, во интервју за телевизија Сител,...

Гладен сум… ...

Денешната карикатура во весникот „Елефтеротипија“ доволно говори за политиката како замена за „храна“... Но, и за здружените напори на...

“Карма ис а бич” за Саше Аналитико (Статус на денот)

На социјалниве мрежи излезе интересна фотографија на Саше Аналитико и неговата сопруга што на свој начин ја потврдува народната "Кarma is a bitch" или...