ИРА презеде одговорност за пакет-бомбите во Лондон, Единбург и Глазгов

Паравоена организација која се нарекува Ирска републиканска армија - ИРА ја презеде одговорноста за испраќање на пакети во кои се наоѓале бомби на неколку адреси...

Помалата ќерка на Трамп во Белград (ВИДЕО)

Ќерката на американскиот претседател пристигна во Србија. Тифани Трамп, најмладата ќерка на Доналд Трампа, минатата ноќ ја минала со музика и со друтво во...

Русија сака да влијае во Албанија, вели првиот разузнавач

Директорот на Агенцијата за разузнавање на Албанија, Хелидон Бендо, ја обвини Русија дека се обидува да го прошири своето влијание врз таа земја.

Има ли владата на Ципрас сериозен министер за култура!

Предлогот на мнистерката на култира и спот на Грција, Мирсини Зорбас, славната скулптура пред хотелот „Хилтон“ во Атина да  биде трампана за „Воинот на коњ“...

Вароцос: За среќа, јас сум жив и ќе го заштитувам ‘Tркачот’

„Што имав да кажам, ѝ го кажав лично на министерката“, изјавил Костас Вароцос авторот на познатата скулптура „Тркачот“ која министерката за култура и...

Атина и Скопје да ги разменат скулптурата „Тркач“ и споменикот „Воин на коњ“!?

Реакции во грчкиот печат предизвика „предлогот“ за наводна можна размена на познатата скулптура „Dromeas“ (Тркачот) во центарот на Атина, со статуата на централниот плоштад во Скопје, пишува...

Кукoви Острови ќе го сменат името – доста им е од наметнатото

Куковите Острови, самоуправна област со 17.000 жители која е во слободен сојуз со Нов Зеланд,  сака да го смени името што пред два...

Грк го пропуштил фаталниот лет за 3 минути – вели, добил подарен живот

„Не спиев цела ноќ ... Еден пријател ми рече: подарен ти е нов живот. Од друга страна  ги изгубив луѓето што што...

„Боинг“ ја откажа промоцијата на новиот авион „777х“

Церемонијата за промовирање на новиот авион „Боинг 777x“, планирана за 13 март во Сиетл, ќе биде одложена на неодредено време, соопшти компанијата...

Словачки пратеник го изгуби семејството во денешната несреќа на етиопскиот авион

Антон Хрнко, словачки пратеник објави дека неговата сопруга и двете деца се меѓу загинатите патници кои биле на летот на „Етиопија Ерлајнс“.

Последни вести

Апасиев за синот на Силјановска и елитизмот во СДСМ

„Според гревчињава „елитисти“ од СДС, срамно било шо Пајо (синот на Сиљановска) свирел кавал у парк, ама не било срамно шо нивните синови си...

Можеби одлепил, но јас тужев, вели Фрчкоски за Андов (ВИДЕО)

„Ми беше многу непријатно. Независно што тој е стар господин и можеби oдлепил комплетно со меморијата или има други амбиции“, изјави за Стојан...

Македонија пресилна за Летонија во 100. настап на Пандев

Успешен старт на фудбалската репрезентација на Македонија во квалификациите за Европското првенство, кои во Скопје ги отвори со триумф од 3:1 против...

Чудовиште ќе никне на паркингот пред „Холидеј Ин“

За сликовото да се прикаже како би изгледал просторот на паркингот пред Холидеј Ин доколку се реализираат  урбанистички планови кои беа под...