НД: Каменос и Ципрас одглумија развод

Крајот на коалицијата СИРИЗА-„Независни Грци“, објавен од премиерот  Ципрас и водачот на Независните Грци (АНЕЛ), Каменос, е „инсцениран развод“, тврди главната опозициска партија...

Претстава во Атина: Сe бараат 6 пратеници кои ќе ја спасат владата на Ципрас

Грчките медиуми веќе почнаа со претпоставки кои би биле шесте пратеници кои можат да ја спасат грчката влада, која по повлекувањето на министерот за...

Теодоракис: „Потами“ нема да му даде доверба на Ципрас

Лидерот на опозициската партија „Потами“, Ставрос Теодоракис изјави дека нема да гласа за доверба на владата доколку премиерот Алексис Ципрас го побара тоа во парламентот....

Каменос бара референдум за Преспанскиот договор

Лидерот на „Независни Грци“ на денешната средба со грчкиот премиер побарал да се одржи референдум за Преспанскиот договор. На средба...

Захариева: Услов за ЕУ е „да не ја крадеш историја на соседите“

Шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиер вели дека интерес на Бугарија е Република Македонија да биде стабилен, безбеден и предвидлив сосед, а...

Ципрас ќе бара гласање доверба на владата

Грчкиот премиер  Алексис Ципрас ќе побара гласање за доверба на владата во грчкиот парламент по денешната одлука на Панос каменос и неговите...

Каменос: „Независни Грци“ ја напуштаат владата на Ципрас

Панос каменос, лидерот на „Независни Грци“, помалиот коалиционен партнер во владата на СИРИЗА, му соопштил на премиерот Алексис Ципрас дека ја напуштаат владата.

ФБИ истражувал дали Трамп работел за Русија!?

Амриканското истражно биро во 2017 отворило истрага да се утврди дали претседателот на САД, Доналд Трампр работел за Русија, објави „Њујорк Тајмс“,...

Трагедија во Париз, 4 загинати

Четири лица загинаа од експлозија на гас утрово во центарот на Париз, соопшти францускиот министер за внатрешни работи, Кристофер Кастанер.

За германскo-грчката срдечност и за интересите

Во опсежна анализа под наслов „Како Алексис, револуционерот кој сакаше да ја смени Европа, стана ист како Меркел“, порталот „In.gr“  го објаснува...

Последни вести

Три грчки партии курбан поради Преспанскиот договор

Гласањето за Преспанскиот договор, како и за гласањето за доверба во владата, води кон распуштање на три опозициски партии кои најверојатно нема да бидат...

Саше Јанчев: Каков тип на човек е Фрчко

Правникот од Гевгелија Саше Јанчев користи македонски закони, процедури и устав за да објасни зошто професорот Фрчкоски не е во право кога ја брани...

И што ако судијата е Албанец!?

„...ако ви треба преведувач, да си донсето од Скопје, овде се зборува на албански и еднаш веќе научете го албанскиот...“

Писмото со кое Македонија се откажува од македонска националност (ФОТО)

Пимото е испратено денеска , потпишано е од министерот Димитров и во него се потврдува дека ознаките Македонско, македонски, macedonian не се за етничка...