Британските пратеници се должни да спречат „национално самоубиство“

„Парламентарците имаат одредени должности и една од нив е да ги спречат луѓето да направат национално самоубиство. Брегзит...

НД: Каменос и Ципрас одглумија развод

Крајот на коалицијата СИРИЗА-„Независни Грци“, објавен од премиерот  Ципрас и водачот на Независните Грци (АНЕЛ), Каменос, е „инсцениран развод“, тврди главната опозициска партија...

Претстава во Атина: Сe бараат 6 пратеници кои ќе ја спасат владата на Ципрас

Грчките медиуми веќе почнаа со претпоставки кои би биле шесте пратеници кои можат да ја спасат грчката влада, која по повлекувањето на министерот за...

Теодоракис: „Потами“ нема да му даде доверба на Ципрас

Лидерот на опозициската партија „Потами“, Ставрос Теодоракис изјави дека нема да гласа за доверба на владата доколку премиерот Алексис Ципрас го побара тоа во парламентот....

Каменос бара референдум за Преспанскиот договор

Лидерот на „Независни Грци“ на денешната средба со грчкиот премиер побарал да се одржи референдум за Преспанскиот договор. На средба...

Захариева: Услов за ЕУ е „да не ја крадеш историја на соседите“

Шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиер вели дека интерес на Бугарија е Република Македонија да биде стабилен, безбеден и предвидлив сосед, а...

Ципрас ќе бара гласање доверба на владата

Грчкиот премиер  Алексис Ципрас ќе побара гласање за доверба на владата во грчкиот парламент по денешната одлука на Панос каменос и неговите...

Каменос: „Независни Грци“ ја напуштаат владата на Ципрас

Панос каменос, лидерот на „Независни Грци“, помалиот коалиционен партнер во владата на СИРИЗА, му соопштил на премиерот Алексис Ципрас дека ја напуштаат владата.

ФБИ истражувал дали Трамп работел за Русија!?

Амриканското истражно биро во 2017 отворило истрага да се утврди дали претседателот на САД, Доналд Трампр работел за Русија, објави „Њујорк Тајмс“,...

Трагедија во Париз, 4 загинати

Четири лица загинаа од експлозија на гас утрово во центарот на Париз, соопшти францускиот министер за внатрешни работи, Кристофер Кастанер.

Последни вести

Фирма на Мијалков добила тендер од над 100.000 евра

„Агенцијата за обезбедување Секјурити Груп Сервисис, која се поврзува со поранешниот шеф на тајната полиција за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ Сашо...

Ристова-Астеруд до Фрчкоски: Жално е од „уставотворец“ да се трансформирате во „уставоубиец“

И професорката Каролина Астеруд Ристова реагира на правното толкување на професорот Фрчкоски за објавувањето на Законот за јазици и уставните амандмани без потпис од...

Средба Чавушоглу-Димитров: Турција признава име Македонија

Турција сака да ја види Македонија како 30 членска во НАТО без никакво одлагање, изјавил шефот на турската дипломатија Мевлет Чавушоглу, на...

Монаси од Света Гора во недела на протест против Договорот од Преспа

Претставници на светата заедница на Света Гора во недела во Атина ќе учествуваат на митингот за „Македонија“, на кој се очекува да биде изразено...