БПЦ не сака да и биде мајка на МПЦ!

Синодот на Бугарската православна црква ќе го разгледува прашањето на 27 ноември, „но шансите за позитивен одговор се минимални“ пишува бугарскиот „24 Часа“. Весникот цитира...

За Нова Година во Скопје или Едрене

Македонија и Турција се попосакувана дестинација за новогодишните празници „отколку родна Бугарија“, коментираат агенти од туристичките претставништва во Пловдив. Следат Романија и Грција... Тие се...

Дуда: Полска се вклучува во решавање на спорот за името

Полскиот претседател најавил инволвирање на неговата држава во решавање на споровите на Балканот. Ова ветување претседателот на Полска Анждеј Дуда го дал за време...

Колоски од ОМД: Замислете дебата „Има ли бугарски јазик?“ на МРТВ!

Методија Колоски, претседател на Обединета македонска дијаспора (ОМД), реагира преку својот профил на „Твитер“ на изнесеното во емисијата на тема „Постои ли македонски јазик“...

Бутарис уште го тегнат за уши во Грција дека кажа Македонија

Во Грција не стивнуваат критиките за солунскиот градоначалник Јанис Бутарис што при посетата на Скопје ја именува државава како Македонија, за што денеска му...

Руски патријарх Кирил: Човештвото се ближи кон крајот на светот!

Патријархот на Руска православна црква, Кирил, изјави дека човештвото западнало длабоко во гревови и се ближи кон крајот на светот. „Треба да се биде слеп...

Мета побара истрага за „Диво Насеље“ од Македонија, а не меѓународна

Албанскиот претседател Илир Мета по денешиот прием кај својот македонски колега Ѓорге Иванов во Скопје побара Македонија на европски начин да го расчисти случајот „Диво...

Меркел не состави влада, дали и мигрантите се причина?

Разговорите за формирање на коалициска влада во Германија, пропаднаа, оставајќи ја Ангела Меркел да се соочи со својот најголем предизвик по 12 години како...

Бугарски европратеник: Писмото на МПЦ до БПЦ е револуционерно

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев го оцени како револуционерно писмото од Македонска православна црква - Охридска архиепископија до Бугарска православна црква, барајќи од неа да...

Грчките црковни власти „нервозни“ за зближувањето на МПЦ со БПЦ

Македонската црква, која што не е признаена од Вселенската патријаршија, но и од ниедна друга православна црква во светот бара од Бугарската патријаршија да...

Последни вести

Капитални инвестиции – се е исто како и лани

Во првите три месеци за изградба на патишта, пруги, гасоводи, училишта и други проекти потрошени се замо 26,2 милиони евра од предвидените 420 милиони...

Руска амбасада во Атина: САД се мешаат во внатрешните работи на Грција

Руската амбасада во Атина сугерираше дека Вашингтон дека се меша во внатрешните работи на Грција, во врска со неодамнешната посета на американскиот...

Шверцувале 122 кг. хашиш во ранци во Грција

Тројца странски државјани, двајца по 29 и еден 26-годишен, биле  уапсени во планинскиот регион Теспотија во северозападна Грција и недалеку од границата...

Врховниот командант нема обврска да бара одобрение за унапредувања

Од Кабинетот на претседателот целосно ги отфрлаат тврдењата на Антикорупциска дека со донесувањето на указите за унапредување на армиски старешини, претседателот Ѓорѓе...