Попоски: Имаше тивок договор со Германија за бегалците

Поранешниот министер за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, во книга што неодамна излезе од печат во Австрија ја потврдува тезата на авторите за...

Го „будат“ Александар да го спаси името Македонија (ВИДЕО)

Единици на грчката армија кои учествуваа на вчерашната Парада по повод 28 октомври, познатиот ден „Охи“, во Солун изнудиле топли аплаузи од граѓаните. „Александре разбуди...

300 украински ветерани ќе ја бранат Шпанија од Каталонците?

Поранешни учесници во украинските операциии против проруските сепаратисти во во Донбас формирале баталјон за заштита на територијалниот интегритет на Шпанија, пишува Спутник. Нивниот видео-повик...

Како се изговара Македонија?

На социјалните мрежи во Грција се врти аудио/видео снимка од сајтот http://www.PronounceNames.com наменет за правилно изговарање на имиња. Целта била, стои во постот, луѓето...

Хрватска ќе увезува работници од Македонија

Иако има 170.000 невработени, Хрватска следната година веројатно ќе ги зголеми квотите за увоз на работна сила од странство, вклучувајќи ја и Македонија. Покрај...

Тунелот кај Ѓуешево огледало на македонско-бугарските односи

Состојбата на тунелот кај Ѓуешево, низ кој Македонија и Бугарија треба да се спојат со железничка линија, ги отсликува досегашните односи меѓу двете земји,...

„Боинг“ имал блиска средба со „Супермен“

Ѕвездите на НБА од Оклахома Сити, останале шокирани откако по слетувањето откриле дека „носот“ на авионот со кој летале е вдлабнат. „Дали удривме во супермен“...

Мадрид против сепаратистите – ја укина автономијата на Каталонија

Шпанија е една од петте земји членки на ЕУ која не го признава Косово и остро се спротивставува на сепаратистичките тенденции на своја територија,...

Македонски провалник фатен по седум кражби во Швајцарија

Кантоналната полиција од Тургау, во соработка со Јавното обвинителство од Кројцлинген, уапси 38-годишен провалник од Македонија за серија кражби извршени во Швајцарија. По интензивни...

Хашим Тачи: Македонија што побрзо во НАТО

Косовскиот претседател Хашим Тачи изрази поддршка за што поскоро зачленување на Македонија во НАТО на средбата со заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роуз...

Последни вести

Хани: Пендаровски доби „зелена карта“ за претседателски кандидат во Мала Речица

Тахир Хани, заменик генерален секретар на Владата од редовите на ДУИ вечерва изјави дека Стево Пендаровски легитимитетот и зелена карта за кандидат...

СДСМ: Лупевска не ја кажа вистината за дуелот Пендаровски-Силјановска

Социјалдемократскиот сојуз вечерва побара извинување од ТВ Телма и од новинарката Снежана Лупевска околу конфузијата во јавноста дали вечерва требало да има...

Јоци: Т’нко Стево. Толку ти беше, изгледа. Трет пат нема

Според новинарката Јорданка Ивановска-Јоци, СДСМ се моли да нема цензус во вториот круг од претседателските избори, констатирајќи дека нејзиниот кандидат Стево Пендаровски...

Непотизам при вработувањето на сестрите на министрите Бектеши и Адеми

Сестра на министерот Крешник Бектеши конкурилала на оглас на МЕПСО заедно со 800 лица за 23 работни места,  а за местото самостоен кандидат за кое...