Владика Наум: БПЦ да ја признае МПЦ-ОА и така ќе ѝ стане мајка!

Владиката Наум побара од Бугарска православна црква (БПЦ) да ја признае автокефалноста на Македонска православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и на тој начин,...

Верувам дека Грците омекнаа во своите позиции, вели Заев

Со Грција градиме огромно пријателство - остана едно политичко прашање кое се надевам ќе го решиме, рече македонскиот премиер Зоран Заев во вчерашното интервју...

На следниот попис во Македонија ќе има графа „Бугари“.

На прашањето на новинар во интервју дали ако живее во Македонија и каже дека е Бугарин ќе има проблем и има ли проблем да биде...

Божидар Димитров: Против белата чума со четири милиони бугарски пасоши!

Историчарот Божидар Димитров во својата колумна во денешниот број на бугарскиот весник „Труд“ се залага за решавање на демографскиот проблем на Бугарија со давање...

За 90 отсто Бугари, Македонија и Бугарија имаат заедничка историја

Деведесет проценти од Бугарите сметаат дека Бугарија и Македонија имаат заеднички историски корени и оти тоа треба да биде поддржано и заштитувано, покажува анкетата...

Заев: Цар Самуил не се кажувал ни Македонец ни Бугарин, туку син на Господ!

Одговарајќи на прашањето дали македонската историја во последните 60-70 години е вештачки менувана, а во контекст на дебатата за заедничка историја со Бугарија, македонскиот...

Заев: Македонија не загуби ништо со договорот со Бугарија

Македонија беше скарана со сите соседи еа сега е пријателка со нив, изјави македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за бугарската телевизија бТВ. „Македонија доби...

Европска анкета: Македонија во ЕУ по Србија

Според анкетата на европскиот магазин „Вокал Јуроп“ со седиште во Брисел, спроведена на „Твитер“, Македонија ќе стане членка на Европска унија по Србија. Дваесет проценти...
video

Бутарис пред Заев кажа – Македонија! (ВИДЕО)

Случајно или не, одговарајќи на новинарски прашања по денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје солунскиот градоначалник Јанис Бутарис ја нарече државава...

Место затворска казна, Македонец доби 500 франка од Швајцарија

Колку некогаш знаат да бидат чудни патиштата на (не)правдата зборува примерот од Швајцарија со доселеник од Македонија, кој наместо драконски да биде казнет за...

Последни вести

Таравари најавува „Албанска пролет“

Ако на Косово победи движењето Самоопределување на Албин Курти, ќе осамне нов ден за Албанците, убеден е гостиварскиот...

Обвинителите на СЈО ги чуваат предметите !?

Иако вчера Советот на јавните обвинители реши да ги врати во обвинителствата каде што претходно работеа, обвинителите од СЈО денеска се...

Катица Јанева е болна

Адвокатката Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21 изјави дека е влошена здравствената состојба на Катица Јанева која од 21...

Почина професорот Томе Груевски

Професорот Томе Груевски, кој зад себе остави бројни генерации новинари, синоќа почина по кусо и тешко боледување во Скопје во 70 година...