Грците пак споменуваат Горна или Нова Македонија

Никос Косиас изразил подготвеност на Грција за продолжување разговори околу спорот со името, а можност за тоа се отвора по по локалните избори во...

Бугарски медиум не нарекува Поранешна Југословенска Република Македонија

Пропуст или намерна провокација, теко е да се каже, но во текст кој информира кога почнува учебната година во Бугарија и во други земји...

Порано го претресуваа, денес на граница Каракачанов го дочека министерска придружба

Лидерот на бугарската ВМРО-БНД и актуелен министер за одбрана на Бугарија, не го крие задоволството што денес  во Македонија ќе биде пречекан на голема...

Косово добива своја војска!

Хашим Тачи денес изјави дека Косово до крајот на годината ќе добие своја армија, пренесуваат белградски медиуми повикувајќи се на Радио Телевизија Косово. Косовскиот претседател...

Ураганот Ирма го збриша животот на островот Барбуда

Ураганот Ирма го опустоши островот Барбуда на Карибите, жестоката бура го „згасна" животот и го претвори убавиот остров во Алантикот во место непогодно за...

Педофилски скандал ја урна владата, Исланд пак оди на ибори

За неполни две години Исланд по втор пат оди на предвремени избори откако владејачка коалиција се распадна под гневот на граѓаните предизвикан од -...

Запад подготвува анти-руска медиумска офанзива на Балканот

Антирускипропаганден фонд тежок 250 милиони американски долари, ќе се користи и за да се спречи руското влијание во Србија, Албанија, Босна и Херцеговина, Грузија,...

Удар „под појас“ за грчките кик-боксери

Дел од грчкиот печат реагира на учеството на Европскиот шампионат во кикс-бокс во Скопје со критика дека не само што членовите на Сегрчката киксбокс...

Грчка прозивка за Никола Димитров на Твитер

Министерот Никола провоцира и ја прекршил Времената спогодба од 1995-та со гостувањето во емисија на „Дојче веле“,на 7 септември, кога како бекраунд на соговорниците...

Велешките интернет-гемиџии не и даваат мир на Америка

Приказната е веќе слушната и преџвакана: Велес бил дом на десетици оператори на веб-страници кои измислуваат лажни приказни прилагодени за лековерни Американци, до степен...

Последни вести

Катругалос: Преспанскиот е услов за европската иднина на соседите

Почитувањето во целост на договорот од Преспа „веќе е услов за соседите да имаат иднина во Европа“, изјавил синоќа во дебатна емисија на ЕРТ,...

Каракамишева: Грција воздржана за старт на преговорите. И сега?

Професорката Тања Каракамишева на Фејсбук прашува што со гаранциите дека, по промемна на името, Грција нема да ги попречува евроатлантските интеграции на...

Албански пратеник ја откри криминалната шема на Рама од која настрада Македонија (ФОТО)

Прислушуваните разговори кои ги објави германскиот весник Билд индицираат дека кражбата на изборни гласови во Албанија била планирана и извршена под раководството на премиерот...

Ѓорѓиев: Изјавите на бугарските политичари ја вжештија расправата за Гоце Делчев

„За жал, расправата за Гоце Делчев во јавноста навистина доби една драматична димензија, што, всушност, секогаш се случува кога се отвораат вакви...