Македонија со трет најбрз раст на извозот од ексју-републиките

Македонската економија во првите десет месеци од оваа година има остварено трет најбрз раст на извозот меѓу шесте републики од поранешна Југославија, покажува истражувањето...

Официјално, над 71.000 Македонци со бугарско државјанство

Од 2001 година досега 71.524 граѓани на Македонија добиле бугарско државјанство, соопшти потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова, за време на денешната средба со претставници...

Пратеникот Стоилковиќ ја повика Србија на реципроцитет со Македонија

На изјавата на премиерот Зоран Заев дека „Косово може да смета на поддршката од Македонија во сите процеси“ пратеникот во македонското Собрание, Иван Стоилковиќ,...

Србија ја „брише“ Македонија ако таа гласа за Косово во УНЕСКО!

Србија би можела да го повлече признавањето на Република Македонија под уставното име ако премиерот Зоран Заев остане на најавената поддршка за членството на...

Грчката Влада со слаба поддршка пред завршните разговори за името

Најновото истражување на јавното мислење во Грција покажува дека Владата има слаба поддршка кај граѓаните уште пред кулминацијата на разговорите за разликите за името...

Дали бегалците ќе ги скараат членките на ЕУ!

Жолчна дискусија се очекува на денешниот состанок на врвот на ЕУ околу миграциската политика која, во пресрет на самитот беше „наелектризираа“ од одредени ставови...

Естонциите имаат најдолг одмор, Македонците најмногу празници

Во Европа, гледано според вкупниот број на денови платен годишен одмор, водат Естонија и Велика Британија - 28 дена, а потоа Австрија, Данска, Финска,...

Рускиот патријарх Кирил против македонската црква!

Српската православна црква треба да го зачува каноничкото единство во сите нејзини историски области. Ова гледиште на Руската православна црква и бил соопштен на делегацијата...

Муслиманскиот свет ја призна Палестина за држава со главен град Источен Ерусалим

Организацијата за исламска соработка го прогласи Источен Ерусалим за главен град на Палестина „под окупација" и ги повика САД да се повлечат од мировниот...

Македонија останува на германската листа на безбедни земји

Германската влада смета дека класификацијата на осум држави, меѓу кои и Македонија, како т.н. безбедни земји на потекло е оправдана, што значи дека и...

Последни вести

Криминалците “се крстат” во врзаните потписи на Чулев и заменичката во МВР

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски преку телеграма до сите единици во МВР наредил да се почитуваат само наредбите со врзани потписи...

Суспендиран командирот на ПС Гази Баба кој сексуално возмемируваше полицајка

Командирот на ПС Гази Баба кој принудувал полицајка на која ѝ бил надреден на „пижама парти“ е суспендиран. С.В....

МКД: Лични документи со „северна“ од септември

Нови лични документи за македонските граѓани со името Република Северна Македонија ќе почнат да се издаваат од септември...

Лани во земјава биле увезени 2.215 тони отпад

Во текот на 2019 година вкупната количина на увезен отпад во земјата бил 2.215 тони и не станувало збор опасен...