Порака од Берлин до Белата Куќа: „Е*и се Трамп“

Берлинскиот весник „Берлинер куриер“ отиде најдалеку во критиките до претседателот на САД Доналд Трамп кој вчера реши да се повлече од парискиот договор за...

Во Авганистан и кога протестираат против насилство гинат луѓе

Осум луѓе загинаа во Кабул денеска, а двојно повеќе се повредени на протестот кој беше замислен како мирен, и на кој граѓаните на најголемиот...

Владимир Путин пет пати бил мета на атентат

Рускиот председател Владимир Путин во интервју со прославениот режисер Оливер Стоун изјави дека досега имало најмалку пет обиди за атентат врз него и дека...

Куба се отвора: формирано првото здружение на приватни сопственици

Здружението под име “Асоцијација на вработените” е практично прво обединување на приватниците за кои се смета дека се околу половина милион од вкупната бројка...

Пилотска грешка го урнала рускиот авион во декември во Црно Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека пилотот на леталото Тупољев-154, направил грешки во серија и дека тоа е причина за падот на авинот...

Дождовна Апокалипса во Шри Ланка, 202 мртви

Невремето и дождот што ја зафатија Шри Ланка во последните неколку денови донесоа катастрофални последици за островската земја поставена под Индискиот потконтинент. Тие предизвикаа...

И новиот претседател на Еквадор не го дава Џулијан Асанж

Новиот претседател на Еквадор, Ленин Морено знае дека тоа што го чинел Џулијан Асанж е недозволиво и го нарекува хакер, но смета дека и...

Австралија им ги одзема пасошите на педофилите за да ги заштити децата во Азија

Владата на Австралија планира да го забрани патувањето на лица осудени за педофилија надвор од земјата, и за таа цел, веднаш по пресудата, патните...

Тигар усмрти жена во Зоолошка градина во Велика Британија

Вработена во Золошката градина во Кембриџшир настрадала кога влегла, и во затворен дел се нашла очи в очи со тигар. Полицијата веднаш го затворила...

Москва е денеска тажен град

Тринаесет загинати и 105 повредени е билансот на жртвите во невремето кое денеска го погоди главниот град на Русија.  Локалните власти предупредуваат дека бројот...

Последни вести

Пиварница од Косово направила етикета што асоцира на Голема Албанија

Етикета што асоцира на „Голема Албанија“ осамна на пиво што го промовира пиварницата од косовскиот град Пеќ, пишува српскиот весник „Србија данас“.

Објавен исказот на Орце Камчев: Многумина нема да заспијат ноќва

Исказот на Орце Камчев во oбвинитeлcтвoто што вечерва го објавува порталот „Инфомакс“ ја oткpива целата виcтинa за случајот „Peкeт“. Во исказот Камчев посочува многу имиња...

Најавува ли сопругот на Ременска и прв антитерорист апсења од понеделник

Серија таинствени пораки на Фејсбук го запалија алармот во јавноста дека од понеделник МВР и Владата планираат серија апсења. Причина за загриженоста дека власта може...

Афера.бг: Орце Камчев на јахта во Варна, додека врие аферата „Рекет“ во Македонија

Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Орце Камчев се одмора на јахта во пристаништето во Варна, прашува бугарскиот...