Колинда Грабар Китаровиќ се истрча по Брисел (видео)

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ цел ден го бркаше Доналд Трамп низ седиштето на НАТО. Камерите ја снимија како упорно се обидува да му...

Првиот сопруг на Луксембург во друштво на НАТО дамите

Додека Доналд Трамп беше на средба со лидери на НАТО во Брисел, неговата сопруга Меланија се најде во друштво на првите дами, и на...

Тито уште вреди: Аукција во Малага со документи поврзани со Маршалот

Во Малага на 3. јуни ќе се одржи затворена аукција на која ќе бидат продавани украдени документи од Музејот на историјата на Југославија, јавува...

Могерини на горка вечера со најнестабилното балканско раководство во историјата

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Италијанката Федерика Могерини вечерва ќе има исклучителна тешка задача да ги гасне сите огнови кои што...

И Кралицата Елизабета денеска била мета на напад

Во деновите на хаос во Велика Британија, по масакрот што на концертот на Аријана Гранде во Манчестер арена, го направи Либиец роден во Англија,...

Либиски бегалец е напаѓачот во Манчестер арена

Британската полиција го објави името на напаѓачот кој е виновен за смртта на 22 лица и повредување на уште 50 во понеделникот вечерта на...

Тероризам во Манчестер: 19 загинати и 50 повредени на концерт

19 лица загинале во Манчестер арена, а двојно повеќе се повредени по серијата експлозии за време на концертот на американската поп пејачка Аријана...

Сообраќајка на Тајмс Сквер со многу елементи на тероризам

Во Њујорк денеска се случи голема сообраќајна несреќа во која возило со огромна брзина влета меѓу пешаците на најфреквентниот дел од Тајмс Сквер и...

Нападната амбасадорка на Косово

Активистка на движењето „Самоопределување“ на трибина во САД со јајца ја нападнала амбасадорката на Косово Фљора Читаку поради тоа што таа претствувала убијци на...

Вучиќ ќе биде инаугуриран во претседател на Србија на 20. јуни

Актуелниот премиер и победник на последните претседателски избори во Србија, Александар Вучиќ планира формално да ја преземе новата функција на 20 јуни, дознава дневниот...

Последни вести

Министерство за финансии го доби најлибералниот кабинет во историјата (ФОТО)

Фотографии од советничката на министерката за финансии, Нина Ангеловска попладнево ги преплавија социјалните мрежи откако излегоа нејзини фото сесии на кои се гледа блага...

Цветанова за Филипче и протестот: Македонска верзија на „Крамер против Крамер“

Некогашната министерка за култура Ганка Цветанова ја оцени како хипокризија и популизам најавата од министерот за здравство Венко Филипче дека ќе присуствува...

Брнабиќ со партнерката на „Парада на гордоста“

Српската премиерка Ана Брнабиќ ја поддржа овогодинешната Парада на гордоста во Белград и на собирањето кај „Славија“ се...

Седумнаесет години од легендарната изјава на Бранко за 15 септември (ВИДЕО)

Легендарната изјава на Бранко Црвенковски е дадена во изборната кампања за изборите во 2002 година. На видеото се гледа и актуелниот премиер Заев кој тогаш...