Коѕијас е за „чесен компромис“ со Македонија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, се залага за „чесен компромис“ со Македонија, чија интеграција во Европска унија без договор со јужниот...

Павлопулос ја поддржува европската перспектива на Македонија, но…

За промена, грчкиот претседател Прокопис Павлопулос изрази поддршка за европската перспектива на Македонија, но ги повтори своите добро познати услови за тоа поврзани со...

Италијански „Либеро“: Македонија нов рај за одмор

Италијанскиот дневен весник „Либеро“ ја претстави Македонија на своите читатели како нов рај за одмор. „Одмор од соништата, само неколку часа лет од Италија, со...

Македонија водечка во светот по одбивноста за прием на бегалци

Според истражувањето на „Галуп“, Македонија е на врвот во светски рамки меѓу земјите во кои мигрантите не се добредојдени, односно постои многу мала подготвеност...

Британски историчар: Расизам е Македонците да не можат да се викаат така

Марко Атила Хоаре, британски историчар од универзитетот Кингстон, ги нарече расизам обидите да им се забрани на Македонците да го користат тоа име за...

Над 500 евра – посакувана плата за добар живот во Бугарија

Половина од Бугарите ќе живеат подобро ако имаат месечен приход меѓу 1.000 и 2.000 лева (500-1.000 евра), а за една четвртина од жителите на...

САД не сакаат да си имаат работа со мигранти и бегалци

Мисијата на САД во ОН го информираше генералниот секретар дека САД го суспендираат учеството во Светскиот пакт за мигрантите, се вели во изјавата на...

Од интернет бараат да каже колку Албанци има во Холандија

Холандската полиција побарала од интернет-компаниите да проверат колку холандски корисници во даден период биле поврзани со веб-страници на албански јазик за да се открие...

Хашкиот трибунал заминува во историјата

Церемонијата на свеченото затворање на Меѓународниот суд за поранешна Југославија ќе се одржи на 21 декември, а десет дена подоцна и официјално ќе биде...

Интерпол може да ја „замагли“, но не и да ја укине потерницата по Харадинај

Интерпол не може да ја отповика потерницата по Рамуш Харадинај, бидејќи беше издаден по наредба на Одделението за воени злосторства на Високиот суд во...

Последни вести

„Одговор“ од маестро Трпчески од Њујорк на прозивките за Штип (ВИДЕО)

Со посредство на Фејсбук-профилот на Горазд Росоклија, професор на универзитетот „Колумбија“ во Њујорк и член на МАНУ надвор од работниот состав, стигна...

Поддржувач на Заев контра Пендаровски – нов случај на антисемитизам!

Поддржувач на политиките на СДСМ и Зоран Заев оди контра барањето на претседателот Пендаровски да се внимава со коментари кои се навредливи за одредени...

Владо Јовановски: Кога ќе дојде Мурто на власт, Дудуш да се востоличи во министер...

Актерот Владо Јовановски реагира за судската опомена за градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, откако призна дека физички го нападнал Демир Исмаил...

Домот на културата во Штип нема радијатори – исчезнале!

„Центарот за култура нема затоплување со години затоа што сите радијатори преку ноќ или за кратко време едноставно ги снемало. Останаа...