И сенатот на УКИМ ја потопи концепцијата на Царовска (ДОКУМЕНТ)

Универзитетскиот Сенат на Универизитетот Свети Кирил и Методиј донесол заклучоци за концепцијата за реформи на образованието на министерката за образование Мила Царовска. Внимателно читање на...

Матурантите ќе го бојкотираат стартот на второто полугодие

Матурантите, по консултации со претставници на учениците низ целата земја, одлучија да го бојкотираат стартот на второто...

Нов удар за Царовска, просветните работници на протести

Собранието на Независниот синдикат за образование и наука донесло едногласна ОДЛУКА за отпочнување подготовки за протести како резултат на недостаток на конструктивен и...

Ван ден Берг: Лазаров е еден од оние Македонци кои покажуваат дека возраста е...

Холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, покажа афинитети и за спортот покрај за политиката со коментарот под новата објава за...

Професорот Климе ја продолжи вековната традиција за Водици (ВИДЕО)

Ни студот ни короната не го спречи стружанецот Климе Попоски денеска да ја продолжи вековната традиција што неговите предци ја практикувале за големиот христијански...

Кинезите за 10 часа изградија лабораторија за еден милион тестови за Ковид-19 на ден!

На 8 јануари во градот Шиџијажуанг за десет часа е изградена лабораторијата „Хуојан“, во превод „Огнено око“, во која можат да се...

Села и Гаши промовираа платформа за добивање македонско државјанство

Коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива, денеска во Скопје, ја промовира платформата „shtetesia.mk (државјанство).

Судот не го проверува Мијалков, дали обвинителката Ристовска го вештачела неговиот компјутер

Исказот на екс шефот на Управата за контраразузнавање Сашо Мијалков на вчерашното судење за случајот "Таргет-Тврдина" е земен како апсолутна вистина од страна на...

Филипче: Од 21.01 до 21 часот, а потоа…

Денеска на седница на Влада, усвоивме предлог, од 21.01 работното време на угостителските објекти да биде до 21 часот,...

Вучиќ е сигурен дека руските и кинеските вакцини ќе бидат популарни во Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во контекст на вакцините кои ги вети за Македонија изјави дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако...

Последни вести

Костадинов го нападна ВМРО-ДПМНЕ за веста за вилата од над 1 милион евра

Пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов тврди дека и пречи на опозицијата и затоа таа го напаѓа. "Кога силно им сметаш на ДПМНЕ, не...

Харадинај до Вучиќ: Ако Србија го признае Косово, нема да има референдум за обединување...

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, му реплицира на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој го нарече „опасен човек“ по...

Коки Поки, вила од 1,1 милион евра, Костадинов и Асани: Митовски за нова ...

Во текст со наслов "Кој е Коки Поки, и како изгледа новата pekeтapcka шема во СДСМ", новинарот Александар Митовски пишува и поставува прашања за луксузна...

Бајден го номинираше првиот отворен трансџендер федерален функционер во историјата на САД

Рејчел Левин, секретар за здравство на федералната држава Пенсилванија, е номинирана од избраниот претседател на САД Џо Бајден за помошник секретар за здравство...