Д-р Стојанов: Така букна епидемијаа во Дебар, од погреб

„Гледам вчера поворката на погребот на Бајрам, била спроведена од полицијата, си ги направиле адетите, многу луѓе влегле во куќата...

Австриски инфектолог: Секој од нас ќе добие корона, освен ако не умре пред тоа!

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека „секој од нас порано или подоцна ќе се...

Бивш бугарски амбасадор во Скопје: Нема ни ден одмор за бугарската простотија

Вжештувањето на македонско-бугарските односи предизвика поголем интерес на македонските медиуми за состојбите во Бугарија. Барајќи информации за спорот со Македонија во бугарските медиуми можат да...

Несудениот лидер на ВМРО – ДПМНЕ тргнал слика од масакрот кај Ваташа пред...

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев кој најави дека ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ ја тргнал од својот кабинет сликата со мотиви од...

Заев вети дека од сега добро ќе размисли пред да сподели информации

Ја прифаќам препораката да размислам пред да споделам, како иницијатива по повод Меѓународната недела на медиумската писменост. Да се здружиме и да ги запреме...

Зона на самракот – пишува Кирил Миноски

„Зона на самракот“ ( на англиски јазик The Twilight Zone) е антологиска телевизиска серија на авторот Род Серлинг, со епизоди кои што најчесто завршуваа...

Од Бугарија тврдење дека Заев сепак ќе потпише анекс на договорот (ФОТО)

Бугарски медиуми јавуваат дека македонскиот премиер ќе потпише анекс на Договорот за пријателство. Веста која ја пренесува и државното Бугарски национално радио вели дека Заев...

Османи: Ќе дадеме писмени гаранции дека немаме територијални претензии кон Бугарија

Министерот за надворешни работи, на денешната прес-конференција пред медиумите рече дека помеѓу Македонија и Бугарија постојат разлики во очекувањата од...

По 2-3 недели карантин ќе нема корона, но ќе има невработеност, глад, вели Др...

Епидемиологот д-р Драган Даниловски во интервју за Канал 5 посочи дека доколку се воведе тринеделен карантин тоа ќе го спречи...

Астеруд за короната, граѓанските права, за кршење на парламентарно-демократскиот систем

Поранешна пратеничка од СДСМ, вечерва објави деталнo правно мислење за правни мерки во корона-пандемија, за граѓанските и човековите права, за непочитување на правосудниот...

Последни вести

ВМРО-ДПМНЕ преговара со повеќе “критичари”, дали е меѓу нив “Мк Мериот” на Мијалков?

Емисијата "Заспиј ако можеш" на Телевизија Алфа вечерва најави разговор со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓи Сајкоски кој на функцијата дојде пред еден месец...

Твит на денот: Скопје вечерва ми е како Париз. Не можам да го видам

Аерозагадувањето на главниот град на Македонија ѝ послужи на „Каурката“ како инспирација за твитот на денот. https://twitter.com/Kaurkata903/status/1320469846883291137

Опозицијата бара посебна комисија за борба против коронавирусот

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Обнова на Македонија денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе...

Коронавирус: 15 починати, 247 нови случаи

Од направени 737 тестирања, во последните 24 часа регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 од коиж половина во Скопје односно 116.